«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը չի շտապում մեկնաբանել իշխող «Իմ քայլը» դաշինքի առաջարկած նախաձեռնությունը՝ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի լիազորությունների դադարեցման գործընթացի մեկնարկի մասին, քանի դեռ խմբակցությունը չի ծանոթացել այդ գործընթացի հիմքերի հետ: Սեպտեմբերի 17-ին ԱԺ-ում ավանդական ճեպազրույցների ժամանակ այս մասին ասաց «Լուսավոր Հայաստան» ընդդիմադիր խորհրդարանական խմբակցության եւ նույնանուն կուսակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը:
Նրա խոսքով՝ իրենց դեռեւս ոչ ոք չի դիմել այս նախաձեռնության կապակցությամբ, եւ ոչ մի փաստաթուղթ առայժմ չի պատրաստվել:
«Այ, երբ ամեն ինչ պատրաստ լինի, այդ ժամանակ էլ կմեկնաբանենք: Ցանկացած խորհրդարանական խմբակցություն, ըստ համապատասխան սահմանադրական օրենքի, իրավունք ունի նման գործընթաց սկսել Սահմանադրական դատարանի դատավորի հանդեպ, եւ դա բուն այդ խմբակցության իրավունքն է: Երբ «Իմ քայլը» կնախաձեռնի այդ գործընթացը, մենք հանդես կգանք այդ հարցով մեր մոտեցմամբ»,- ասաց Մարուքյանը:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի խորհրդարանի խոսնակ Արարատ Միրզոյանն ավելի վաղ հայտարարում էր, որ իրենք իրենց առջեւ խնդիր չեն դնում Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանին հանելու հարցը, սակայն նրանց կարծիքը կտրուկ փոխվեց «Մարտի 1-ի գործի» վերաբերյալ ՍԴ վճռից հետո, որով որպես գլխավոր մեղադրյալ է անցնում Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը: Այս որոշումը իշխանություններին ձեռնտու չէր եւ իշխող «Իմ քայլը» դաշինքի միջոցով մտադիր է նախաձեռնել ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանին հանելու գործընթացը:
Արտախորհրդարանական ընդդիմությունն, իր հերթին, այս գործընթացը համարում է հակասահմանադրական եւ վտանգավոր պետական կայունության ու կարգի պահպանման առումով:

YEREVAN. - Until the faction gets familiarized with the grounds for this process, the Bright Armenia faction is in no hurry to comment on the initiative by the ruling My Step alliance to launch a process of termination of the powers of Constitutional Court President Hrayr Tovmasyan. Edmon Marukyan, head of the opposition Bright Armenia faction in the National Assembly (NA)—and chairman of the Bright Armenia party, on Tuesday said this during the traditional briefings at the parliament.
As per Marukyan, no one has petitioned to them regarding this initiative yet, and no respective documents have been prepared so far.
“When everything is ready, we [Bright Armenia] will comment at that time,” he said. “According to the relevant constitutional law, any parliamentary faction has the right to launch such a procedure against a judge of the Constitutional Court, and that is the very right of that faction. When My Step will launch that process, we will make our [own] approach on this matter.”
Lilit Makunts, head of the majority My Step faction at the NA, on Monday announced the initiative to launch a procedure to achieve the resignation of Constitutional Court president Hrayr Tovmasyan—and based on the results of the faction’s meeting on the same day.