«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը չի շտապում մեկնաբանել իշխող «Իմ քայլը» դաշինքի առաջարկած նախաձեռնությունը՝ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի լիազորությունների դադարեցման գործընթացի մեկնարկի մասին, քանի դեռ խմբակցությունը չի ծանոթացել այդ գործընթացի հիմքերի հետ: Սեպտեմբերի 17-ին ԱԺ-ում ավանդական ճեպազրույցների ժամանակ այս մասին ասաց «Լուսավոր Հայաստան» ընդդիմադիր խորհրդարանական խմբակցության եւ նույնանուն կուսակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը:
Նրա խոսքով՝ իրենց դեռեւս ոչ ոք չի դիմել այս նախաձեռնության կապակցությամբ, եւ ոչ մի փաստաթուղթ առայժմ չի պատրաստվել:
«Այ, երբ ամեն ինչ պատրաստ լինի, այդ ժամանակ էլ կմեկնաբանենք: Ցանկացած խորհրդարանական խմբակցություն, ըստ համապատասխան սահմանադրական օրենքի, իրավունք ունի նման գործընթաց սկսել Սահմանադրական դատարանի դատավորի հանդեպ, եւ դա բուն այդ խմբակցության իրավունքն է: Երբ «Իմ քայլը» կնախաձեռնի այդ գործընթացը, մենք հանդես կգանք այդ հարցով մեր մոտեցմամբ»,- ասաց Մարուքյանը:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի խորհրդարանի խոսնակ Արարատ Միրզոյանն ավելի վաղ հայտարարում էր, որ իրենք իրենց առջեւ խնդիր չեն դնում Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանին հանելու հարցը, սակայն նրանց կարծիքը կտրուկ փոխվեց «Մարտի 1-ի գործի» վերաբերյալ ՍԴ վճռից հետո, որով որպես գլխավոր մեղադրյալ է անցնում Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը: Այս որոշումը իշխանություններին ձեռնտու չէր եւ իշխող «Իմ քայլը» դաշինքի միջոցով մտադիր է նախաձեռնել ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանին հանելու գործընթացը:
Արտախորհրդարանական ընդդիմությունն, իր հերթին, այս գործընթացը համարում է հակասահմանադրական եւ վտանգավոր պետական կայունության ու կարգի պահպանման առումով:

Фракция «Светлая Армения» не спешит комментировать инициативу, предложенную правящим блоком «Мой шаг» о начале процесса прекращения полномочий председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна до тех пор, пока фракция не ознакомится с основами данного процесса. Об этом на традиционных брифингах в Национальном Собрании Армении 17 сентября заявил глава оппозиционной парламентской фракции «Светлая Армения» и ее одноименной партии Эдмон Марукян
По его словам, никто еще не обратился к ним по поводу данной инициативы, и никаких документов пока не подготовлено.
«Вот когда все будет готово, тогда и прокомментируем. Любая парламентская фракция имеет право, согласно соответствующим конституционным законам, возбудить такой процесс в отношении судьи Конституционного Суда, и это право этой самой фракции. Когда «Мой шаг» инициирует этот процесс, то мы обсудим, и выступим с нашим подходом к данному вопросу», - заявил Марукян.
Напомним, что ранее спикер парламента Армении Арарат Мирзоян заявлял, что власти не ставят перед собой задачу, во что бы то ни стало, сместить главу Конституционного суда республики Грайра Товмасяна, однако их мнение резко изменилось после вердикта КС в отношении «дела 1 марта», по которому в качестве главного обвиняемого проходит второй президент Армении Роберт Кочарян. Данное решение не устроило власть, которая через правящий блок «Мой шаг» намерена инициировать процесс по смещению председателя КС Грайра Товмасяна.
Внепарламентская оппозиция, в свою очередь, считает данный процесс антиконституционным и опасным в плане поддержания государственной стабильности и порядка.