Նախօրեին «Իմ քայլը» խմբակցությունը նախագիծ է ներկայացրել Ազգային ժողովին՝ ներկայացնելով իրավական հիմքեր այն մասին, որ սկսում ենք գործընթաց ՍԴ դատավորների մեկի լիազորությունները դադարեցնելու առնչությամբ: Այս մասին, այսօր՝ սեպտեմբերի 19-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը:
Նա ընդգծեց, որ իրավական հիմքերը կցվել են այդ փաստաթղթին. «Այդ հիմքերին կցվել է նաեւ «Իմ քայլը» խմբակցության որոշումը եւ այն ուղղվել է ԱԺ նախագահի գրասենյակ: ԱԺ նախագահն արդեն այն մակագրել է ԱԺ պետաիրավական հանձնաժողով, որն էլ կքննարկի փաթեթը: Իրավական հիմքերն արդեն հրապարակվել են եւ տեղադրված են ԱԺ կայքում»:
Մակունցը նշեց, որ ԱԺ մյուս 2 խմբակցությունները կծանոթանան նախագծին եւ կձեւավորեն դիրքորոշում:
Դիտարկմանը, թե որտեղի՞ց այդ վստահությունը, որ ՍԴ-ն արդար, անաչառ մոտեցում կցուցաբերի այն դեպքում, երբ խոսքը ՍԴ նախագահի մասին է, Մակունցը պատասխանեց. «Իհարկե, ՍԴ-ն պետք է ի վերջո որոշում կայացնի, իսկ ՍԴ-ն ապաքաղաքական մարմին է: Մեր կարծիքով, այն իրավական հիմքերը, որոնք ներկայացրել են մեր իրավաբանները, չափազանց ծանրակշիռ են: Մենք վստահ ենք, որ ՍԴ-ն առաջնորդվելու է բացառապես իրավական հիմքերը դիտարկելով: Իրավական հիմքեր մենք այս պահին ունենք միայն տվյալ դատավորի հետ կապված, դրա համար նպատակահարմարությունը, որ ներկայացվեց հիմա, այն էր, որ իրավական հիմքերը ամբողջացվել են հիմա: Մնացածը ՍԴ-ն է որոշում, թե արդյոք այդ հիմքերը նաեւ իրենց դիտարկմամբ ծանրակշիռ են, թե ոչ: Ընթացք տվող-չտվողը իրենք են»:
«Իմ քայլի» ղեկավարը հավելեց, որ այս պահին ընդհանրապես չեն մտնում ՍԴ անդամ-դատավոր բանավեճի մեջ:
Ինչ վերաբերում է մյուս երկու խմբակցությունների դիրքորոշմանը, Մակունցն ասաց. «Ես նախապես խոսել եմ ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Արման Աբովյանի եւ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանի հետ: Ես խնդրել եմ, որ իրենց դիրքորոշումը նախապես հայտնեն կամ քննարկում ունենանք այդ առումով: Բայց հարցը քննարկվելու է նաեւ պետաիրավական հանձնաժողովում»:
Հարցին, թե իշխող ուժը քննարկե՞լ է հարցը, թե ով է փոխարինելու Հրայր Թովմասյանին, եթե հնարավոր լինի դադարեցնել նրա լիազորությունները, մակունցը նկատեց. «ՍԴ նախագահի հետ կապված օրենսդիրը չունի որոշելու լիազորություն:
Որպեսզի նախագիծը դառնա ՍԴ քննարկման առարկա, անհրաժեշտ է ԱԺ պատգամավորների 3/5-ը: Այո, «Իմ քայլը» ունի դա, բայց մեզ համար չափազանց կարեւոր է, որ մենք իմանանք մյուս խմբակցությունների դիրքորոշումը իրավական հիմնավորումների հետ կապված: Իհարկե, շատ ցանկալի կլինի, որ ՍԴ-ի հանդեպ վստահությունը վերականգնելու համար ջանք գործադրեն նաեւ մյուս խմբակցությունները»:

Yesterday the My Step faction of the National Assembly submitted a bill presenting the legal grounds for starting the process of terminating the powers of one of the judges of the Constitutional Court. This is what head of the My Step faction Lilit Makunts told journalists today.
She emphasized that a document stating the legal grounds is attached to the bill. “The decision of the My Step faction has also been attached to that document and forwarded to the Office of the Speaker of the National Assembly. The parliamentary speaker has already inscribed it to the Standing Committee on State and Legal Affairs, which will consider the package. The legal grounds are already promulgated and posted on the website of the National Assembly,” Makunts said, adding that the two other factions of the National Assembly will be introduced to the bill and express their positions.
When asked how confident she is that the Constitutional Court will show a fair and impartial approach when the issue concerns the President of the Constitutional Court, Makunts said even though the final decision must be made by the Constitutional Court, the legal grounds that the faction’s lawyers have presented are extremely weighty, and she is certain that the Constitutional Court will be exclusively guided by the legal grounds.
As far as the positions of the two other factions are concerned, Makunts said she has talked to the secretary and head of the two factions and asked them to express their positions in advance or hold a discussion.
When asked if the ruling party has discussed the replacement of Hrayr Tovmasyan, if it becomes possible to terminate his powers, Makunts noted that the parliament doesn’t have the power to make a decision on the President of the Constitutional Court.