Մարտի 1-ից ուժի մեջ մտած «Հսկիչ նշանների (դրոշմապիտակների) միջոցով տեսաձայնային մագնիսական կրիչների պարտադիր դրոշմավորման մասին» ՀՀ օրենքի կիրառությունն առայժմ կասեցվել է։ Օրենքը առաջացրել է տեսաձայնասկավառակների շուկայում գործող մի խումբ  ընկերությունների դժգոհությունը, որոնց մասին էլ մարտի 31-ին հրավիրված մամլո ասուլիսի ժամանակ իրենց կարծիքները հայտնեցին՝ «Ադմանս փրոդաքշն» ընկերության տնօրեն Շավարշ Ղարիբյանը եւ «Հայ ֆայ» ստուդիայի տնօրեն Արտաշես Բոստանջյանը։
«Մենք Հայաստանում գործող 15-20 տարվա ստուդիաներ ենք, ովքեր օրինական վճարում են պետությանը բոլոր հարկերը, սակայն ստացվում է, որ այս նոր օրենքի համաձայն մենք համարվում ենք պիրատ»,-ասաց Ա. Բոստանջյանը՝ նշելով, որ նոր օրենքի համաձայն իրենք պարզապես իրավունք չունեն վաճառել որեւէ հայ կամ արտասահմանյան հեղինակի ստեղծագործություն՝ ֆիլմ, երաժշտություն, եթե ձեռք չեն բերել տվյալ  ստեղծագործության իրավատիրոջ թույլտվությունը։
Ա. Բոստանջյանի խոսքով, սակայն Հայաստանում անհնար է ձեռք բերել որեւէ արտասահմանյան հեղինակի ստեղծագործության տարածման թույլտվություն, քանի որ Հայաստանում հեղինակային իրավունքի հարցերով զբաղվող միակ ընկերությունը՝ «Հայհեղինակը» արտասահմանյան որեւէ ստեղծագործողի հեղինակային իրավունքի հարցերով չի զբաղվում:
«Ստացվում է, որ այդ հարցերով պետք է զբաղվենք մենք, իսկ դա ոչ միայն ծախսատար է, այլեւ բավականին ժամանակատար, իսկ ըստ օրենքի այդ ամենի համար մենք ունենք ընդամենը 90 օր, իսկ ժամկետը լրանալու պարագայում այդ բոլոր գործողությունները պետք է սկսել նորից»,-ասաց Ա. Բոստանջյանը։
Շավարշ Ղարիբյանի խոսքով՝ իրենք ցանկանում են, որպեսզի օրենքի քննարկումներին  անպայման ներգրավվեն ոլորտում գործող կազմակերպությունների ներկայացուցիչները, որպեսզի օրենքի փոփոխությունները ճիշտ կատարվեն։
«Օրինակ՝ արտասահմանյան ընկերությունների հետ պայմանագրեր հնարավոր չէ ձեռք բերել, իսկ մեր բնագավառի շատ կազմակերպություններ այս բիզնեսի համար վարկեր են վերցրել եւ ձեռք են բերել մեծ քանակի ապրանքներ մինչեւ օրենքի ուժի մեջ մտնելը: Եթե այսօր այս օրենքը կիրառվի, ստացվում է, որ այդ ամենը հավասարվում է զրոյի»,-ասաց Շ. Ղարիբյանը՝ նշելով, որ իրենք ցանկանում են, որպեսզի պետությունը տրամադրի դրոշմապիտակներ` նախկինում թողարկված ստեղծագործությունների համար, բնականաբար, վճարով։
«Մենք պատրաստ ենք գնել այդ դրոշմապիտակները։ Պետք է այնպիսի լուծում գտնել,  որպեսզի տնտեսվարող սուբյեկտները խուսափեն մեծ կորուստներից»,-ասաց Շ. Ղարիբյանը։

Применение закона Армении «Об обязательной маркировке контрольными знаками (голограммами) магнитных аудио- и видеоносителей», вступившего в силу с 1 марта, пока что приостановлено. Закон вызвал недовольство у ряда компаний, действующих на рынке видео- и аудиодисков, о чем на пресс-конференции 31 марта свою точку зрения выразили директор компании «Адамс продакшн» Шаварш Гарибян и руководитель студии «Хай фай» Арташес Бостанджян.
«Мы – студии, действующие в Армении 15-20 лет, законно платим государству все налоги, однако получается, что по этому новому закону  считаемся пиратами», – сказал Бостанджян, отметив, что, согласно новому закону, они просто не имеют права продавать произведение какого-либо армянского или зарубежного автора – фильм, музыку, – если не получили разрешение владельца.
По словам Бостанджяна, в Армении невозможно приобрести разрешение на распространение произведения какого-либо зарубежного автора, так как единственная в стране организация, занимающаяся вопросами авторских прав, – «Армавтор  – не занимается вопросами авторского права какого-либо зарубежного автора.
«Получается, что этими вопросами должны заниматься мы, а это не только накладно, но и требует много времени, а, по закону, на все это у нас есть всего 90 дней, и при истечении срока все эти действия нужно начать заново», – сказал А. Бостанджян.
По словам Шаварша Гарибяна, они хотят, чтобы в обсуждение закона были обязательно вовлечены представители организаций, действующих в этой сфере, чтобы изменения производились правильно.
«Например, невозможно приобретать контракты с зарубежными компаниями, а многие организации в нашей сфере для этого бизнеса получили кредиты и приобрели большое количество товаров до вступления закона в силу. Если сегодня этот закон будет применяться, то получится, что все это равняется нулю», – сказал Гарибян, отметив, что они хотят, чтобы государство предоставило голограммы для ранее выпущенных произведений, естественно, за плату.
«Мы готовы покупать эти голограммы. Нужно найти такое решение, чтобы хозяйствующие субъекты избежали больших потерь», – заключил Гарибян.