Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչներն այցելել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետեւանքով ձերբակալված անձանց: Այս մասին NEWS.am-ին հայտնեց ԿԽՄԿ հայաստանյան պատվիրակության հաղորդակցության ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին:
«ԿԽՄԿ ներկայացուցիչները սեպտեմբերի ընթացքում այցելել են բոլոր անձանց, որոնք ձերբակալվել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետ կապված»,- նշեց Զառա Ամատունին:
Հիշեցնենք, որ ներկայումս պաշտոնական տվյալներով Ադրբեջանում են երեք հայազգիներ՝ Արցախի քաղաքացի Արսեն Բաղդասարյանը, Հայաստանի քաղաքացիներ Կարեն Ղազարյանը եւ Արայիկ Ղազարյանը:
Հայաստանում Ադրբեջանից ձերբակալված անձինք չկան:
Արցախում բանտարկության պատիժ են կրում Ադրբեջանի 2 քաղաքացիներ՝ Դիլհամ Ասկերովը եւ Շահբազ Գուլիեւը՝ կրկնակի սպանության համար, այդ թվում՝ անչափահասի:

Представители Международного комитета красного креста посетили всех лиц, задержанных в результате нагорно-карабахского конфликта. Об этом Новости Армении – NEWS.am сообщила руководитель коммуникационных программ делегации МККК в Армении Зара Аматуни.
«Представители МККК в течение сентября посетили всех лиц, задержанных в связи с нагорно-карабахским конфликтом», - отметила Зара Аматуни.
Напомним, что в настоящее время в Азербайджане по официальным данным находятся трое лиц армянской национальности: гражданин Арцаха Арсен Багдасарян, граждане Армении Карен Казарян и Араик Казарян.
В Армении задержанных лиц из Азербайджана нет.
В Арцахе отбывают тюремное наказание двое граждан Азербайджана, Дильхам Аскеров и Шахбаз Гулиев, осужденные за совершение особо тяжких преступлений – двойное убийство, в том числе несовершеннолетнего.