Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչներն այցելել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետեւանքով ձերբակալված անձանց: Այս մասին NEWS.am-ին հայտնեց ԿԽՄԿ հայաստանյան պատվիրակության հաղորդակցության ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին:
«ԿԽՄԿ ներկայացուցիչները սեպտեմբերի ընթացքում այցելել են բոլոր անձանց, որոնք ձերբակալվել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետ կապված»,- նշեց Զառա Ամատունին:
Հիշեցնենք, որ ներկայումս պաշտոնական տվյալներով Ադրբեջանում են երեք հայազգիներ՝ Արցախի քաղաքացի Արսեն Բաղդասարյանը, Հայաստանի քաղաքացիներ Կարեն Ղազարյանը եւ Արայիկ Ղազարյանը:
Հայաստանում Ադրբեջանից ձերբակալված անձինք չկան:
Արցախում բանտարկության պատիժ են կրում Ադրբեջանի 2 քաղաքացիներ՝ Դիլհամ Ասկերովը եւ Շահբազ Գուլիեւը՝ կրկնակի սպանության համար, այդ թվում՝ անչափահասի:

YEREVAN. – Representatives of the International Committee of the Red Cross (ICRC) have visited those persons who have been arrested as a result of the Nagorno-Karabakh conflict. Zara Amatuni, Communications and Prevention Manager at the ICRC Yerevan Office, told about this to Armenian News-NEWS.am.
“In September, the ICRC representatives have visited all persons who have been arrested in connection with the Nagorno-Karabakh conflict,” Amatuni said.
According to official data, three Armenians—Artsakh (Nagorno-Karabakh) citizen Arsen Baghdasaryan as well as Armenia nationals Karen Ghazaryan and Arayik Ghazaryan—are currently in Azerbaijan.
There are no Azerbaijani citizens arrested in Armenia.
Two Azerbaijani nationals—Dilham Askerov and Shahbaz Guliyev—are serving a prison sentence in Artsakh for double murder, including of a minor.