Քիչ հավանական եմ համարում Հայկ Հարությունյանի ինքնասպանության վարկածը: Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է «Հանրապետություն» կուսակցության առանորդ, նախկին վարչապետ Արամ Սարգսյանը:
«Ես Հայկ Հարությունյանին բավականին լավ ճանաչում եմ։ Վեց ամիս աշխատել եմ իր հետ, ես որպես վարչապետ, ինքը՝ ՆԳՆ նախարար։ 1999-ի լարված իրավիճակներից ելնելով, Հայկ Հարությունյանի հետ շաբաթական երկու անգամ ծրագրված հանդիպել ենք պաշտոնապես՝ ամեն հանդիպումը 2 ժամ տևողությամբ։
Նրա տեսակը հաշվի առնելով՝ քիչ հավանական եմ համարում ինքնասպանության վարկածը: Եթե անգամ այդպես է, Հայկ Հարությունյանի նման՝ գաղութների վարչությունից սկսած, ահռելի օպերատիվ աշխատանքի փորձ ունեցող, հավասարակշռված ու պլանավորող մարդը, ինքնասպանության դրդապատճառների մասին ձեռագիր վկայություն կթողներ՝ ոչ մեկ օրինակով և ոչ մեկ հասցեում։ Փաստորեն՝ մարտի 1-ի ողբերգությունը շարունակվում է 11 տարի անց էլ»:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ 2019 թվականի սեպտեմբերի 23-ին՝ ժամը 23: 59-ին ահազանգ է ստացվել, որ Բջնիի առանձնատներից մեկում դի կա:
Դեպքի վայր է մեկնել օպերատիվ-քննչական խումբ, որտեղ գլխի շրջանում հրազենային վիրավորումով հայտնաբերվել է Հայկ Հարությունյանի դին:
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ քրեական օրենսգրքի 110-րդ հոդվածի (ինքնասպանության հասցնելը) 1-ին մասի հատկանիշներով:
Կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, որտեղ հայտնաբերվել է արնանման հետքեր: Հայտնաբերվել է հրազեն և պարկուճ:

I think the version according to which Hayk Harutyunyan committed suicide is less likely. This is what leader of Republic Party, former Prime Minister Aram Sargsyan wrote on his Facebook page.
“I know Hayk Harutyunyan rather well and worked with him for six months (I was Prime Minister, and he was Minister of Internal Affairs). Due to the tense situation in 1999, I would have official meetings with Hayk Harutyunyan twice a week, and each meeting would last two hours.
Taking into consideration the type of person he was, I think the version according to which Hayk Harutyunyan committed suicide is less likely. Even if so, an experienced, balanced and organized person like Hayk Harutyunyan would leave a note stating the motives for suicide, and in copies and at more than one address. The tragedy of March 1, 2008 actually continues even after 11 years.”
As reported earlier, on Monday, at 11:59pm, a call was received informing that the dead body of ex-Police chief Hayk Harutyunyan was found in a house in Bjni village, in Kotayk Province.