ԱՄՆ գլխավոր դատախազ Ուիլյամ Բարը արդարադատության նախարարությանը հանձնարարել է հակամենաշնորհային հետաքննություն սկսել Facebook-ի դեմ, տեղեկացնում է ՌԲԿ-ն՝ հղում կատարելով Bloomberg-ին, որն էլ հղում է կատարել աղբյուրներին։
Ներկայում հետաքննությունն անցկացնում է Դաշնային առեւտրային հանձնաժողովը (FTC)։ Հետաքննությունն սկսվել է այն բանից հետո, երբ մայիսին արդարադատության նախարարության հետ կնքվեց համաձայնագիր, որի շրջանակում FTC-ը սկսեց զբաղվել Facebook-ի եւ Amazon-ի իրավական վեճերով, իսկ գերատեսչության հակամենաշնորհային բաժինը՝ Google Alphabet-ի եւ Apple-ի հետաքննությամբ։
Ինչպես նշել է գործակալության զրուցակիցներից մեկը, ներկայում համաձայնագիրը վերանայել են, քանի որ Ուիլյամ Բարը մտադիր է հանդես գալ Facebook-ի օգտին։ Հարցին ծանոթ երկու աղբյուրների խոսքով՝ FTC-ի հետ համաձայնագիրը չի տարածվում չորս ընկերությունների գործողությունների վրա։
Մյուս աղբյուրի խոսքով՝ արդարադատության նախարարության պաշտոնյաներն իրենց պարտքն են համարում կատարել գերատեսչության հակամենաշնորհային բաժնի հանձնարարությունը։ Գործակալության աղբյուրներից մեկը տեղեկացրել է, որ FTC-ի նախագահ Ջո Սայմոնսը արդարադատությայն նախարարություն նամակ է ուղարկել։ Մյուս աղբյուրը հաստատել է, որ գերատեսչությունն ուղերձը ստացել է։

Генеральный прокурор США Уильям Барр поручил Министерству юстиции открыть антимонопольное расследование в отношении Facebook, сообщает РБК со ссылкой на Bloomberg со ссылкой на источники.
В настоящее время расследование проводит Федеральная торговая комиссия (FTC). Оно было начато после того, как в мае с Минюстом было заключено соглашение, в рамках которого FTC начала решать правовые споры относительно Facebook и Amazon, а антимонопольное подразделение ведомства занялось расследованием в отношении Google Alphabet и Apple.
Как отметил один из собеседников агентства, к настоящему времени соглашение пересмотрели, так как Уильям Барр намерен отвечать за Facebook. По словам двух источников, знакомых с этим вопросом, соглашение с FTC не распространяется на действия четырех компаний.
По словам другого источника, знакомого с ситуацией, должностные лица Минюста считают своим долгом выполнить поручение антимонопольного подразделения ведомства. Один из источников агентства сообщил, что председатель FTC Джо Саймонс направил в Минюст письмо. Другой источник агентства подтвердил, что ведомство получило это послание.