ԱՄՆ գլխավոր դատախազ Ուիլյամ Բարը արդարադատության նախարարությանը հանձնարարել է հակամենաշնորհային հետաքննություն սկսել Facebook-ի դեմ, տեղեկացնում է ՌԲԿ-ն՝ հղում կատարելով Bloomberg-ին, որն էլ հղում է կատարել աղբյուրներին։
Ներկայում հետաքննությունն անցկացնում է Դաշնային առեւտրային հանձնաժողովը (FTC)։ Հետաքննությունն սկսվել է այն բանից հետո, երբ մայիսին արդարադատության նախարարության հետ կնքվեց համաձայնագիր, որի շրջանակում FTC-ը սկսեց զբաղվել Facebook-ի եւ Amazon-ի իրավական վեճերով, իսկ գերատեսչության հակամենաշնորհային բաժինը՝ Google Alphabet-ի եւ Apple-ի հետաքննությամբ։
Ինչպես նշել է գործակալության զրուցակիցներից մեկը, ներկայում համաձայնագիրը վերանայել են, քանի որ Ուիլյամ Բարը մտադիր է հանդես գալ Facebook-ի օգտին։ Հարցին ծանոթ երկու աղբյուրների խոսքով՝ FTC-ի հետ համաձայնագիրը չի տարածվում չորս ընկերությունների գործողությունների վրա։
Մյուս աղբյուրի խոսքով՝ արդարադատության նախարարության պաշտոնյաներն իրենց պարտքն են համարում կատարել գերատեսչության հակամենաշնորհային բաժնի հանձնարարությունը։ Գործակալության աղբյուրներից մեկը տեղեկացրել է, որ FTC-ի նախագահ Ջո Սայմոնսը արդարադատությայն նախարարություն նամակ է ուղարկել։ Մյուս աղբյուրը հաստատել է, որ գերատեսչությունն ուղերձը ստացել է։

US Attorney General William Barr instructed the Justice Department to open an antitrust investigation against Facebook, Bloomberg reported referring to sources.
The investigation is currently underway by the Federal Trade Commission (FTC). It began after an agreement was concluded with the Justice Ministry in May, under which the FTC began to resolve legal disputes regarding Facebook and Amazon, and the antitrust division of the department was engaged in an investigation into Google Alphabet and Apple.
As one of the agency’s interlocutors noted, to date, the agreement has been revised, as William Barr intends to be responsible for Facebook. According to two sources familiar with this issue, the agreement with the FTC does not apply to the actions of four companies.
According to another source familiar with the situation, officials of the Ministry of Justice consider it their duty to fulfill the order of the antimonopoly department of the department. One of the agency’s sources said that FTC chair Joseph Simons sent a letter to the Justice Department. Another agency source confirmed that the agency received this message.