Սեպտեմբերի 26-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ընդունել է Եգիպտոսի հայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Աշոտ եպիսկոպոս Մնացականյանին և Կահիրեի թեմական ժողովի անդամներին:
Աշոտ Սրբազանը, հայցելով Նորին Սրբության օրհնությունը, տեղեկացրել է, որ Կահիրեի թեմական ժողովի անդամները ժամանել են Հայաստան` մասնակցելու Վեհափառ Հայրապետի օրհնությամբ Կահիրեի ազգային առաջնորդարանի ջանքերով ամբողջականորեն վերանորոգված և բուժսարքավորումներով ապահովված Արցախի Հադրութ քաղաքի գլխավոր հիվանդանոցի ծննդաբերական բաժանմունքի բացման արարողությանը: Սրբազանն ուրախությամբ փաստել է, որ սա Կահիրեի ազգային առաջնորդարանի առաջին մեծ նախաձեռնությունն է ի նպաստ հայրենիքի և հայրենաբնակ ժողովրդի, որը շարունակական բնույթ է ունենալու` ընդգրկելով նաև սահմանամերձ բնակավայրերը:
Ողջույնի և շնորհակալության խոսք է ասել նաև թեմական ժողովի անդամ Մարտիրոս Բալայանը:
Այնուհետև Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն իր գնահատանքն է բերել Եգիպտոսի հայոց թեմի առաջնորդին, թեմական ժողովի անդամներին և հայ համայնքին` ազգային կյանքում դրսևորած նախանձախնդրության, հայի ինքնության պահպանմանն ուղղված ծրագրերի, ինչպես նաև նման օգտաշատ նախաձեռնության կազմակերպման համար: Հայոց Հովվապետը նշել է, որ հայոց պատմության ընթացքում Հայ Եկեղեցու թեմերի և նրանց կողքին կանգնած բարերար հայորդիների շնորհիվ է, որ կյանքի են կոչվել բազում նմանօրինակ ծրագրեր՝ ի նպաստ հայ ժողովրդի և ի պայծառություն Ազգային Եկեղեցու: Իր հայրական օրհնությունը փոխանցելով ներկաներին` Վեհափառ Հայրապետը գոհունակությամբ հաստատել է, որ նրանց այս քայլը կարևոր զորակցություն է արցախահայությանը:
Խոսելով Եգիպտոսի հայ համայնքի փառավոր պատմության մասին՝ Նորին Սրբությունն ուրախությամբ արձանագրել է, որ այսօր ևս հայ համայնքը շարունակում է նույն նախանձախնդրությամբ և աշխույժ ազգային-եկեղեցական կյանքով պահպանել այն բոլոր ավանդույթները, որոնք ժամանակի ընթացքում ստեղծվել և փոխանցվել են սերնդեսերունդ:
Հանդիպման ավարտին Գարեգին Երկրորդ Կաթողիկոսը հայցել է Տիրոջ զորակցությունն այս հայանպաստ նախաձեռնության իրականացման համար և հորդորել Կահիրեի թեմական ժողովի անդամներին իրենց ակտիվ ներգրավվածությամբ շարունակել ծաղկեցնել իրենց համայնքն ու տիրախնամ թեմը:

His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians today received leader of the Armenian Diocese of Egypt, His Eminence, Bishop Ashot Mnatsakanyan and members of the Diocesan Assembly of Cairo at the Mother See of Holy Etchmiadzin.
His Holiness Ashot asked His Holiness Karekin II for his blessing and informed that the members of the Diocesan Council of Cairo are in Armenia to attend the opening of the maternity ward of the central hospital of the city of Hadrut of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic) fully renovated and equipped with medical equipment with the blessing of the Supreme Patriarch and through the efforts of the Armenian Prelacy of Cairo.
After the welcoming and congratulatory remarks by member of the Diocesan Council Mardiros Balaian, the Catholicos of All Armenians expressed his appreciation to the leader of the Armenian Diocese of Egypt, the members of the Diocesan Council and the Armenian community of Egypt for their zeal and their programs devoted to preservation of the Armenian identity and added that they are expressing their great support to the Armenians of Artsakh with the opening of this maternity ward.
Talking about the glorious past of the Armenian community of Egypt, His Holiness Karekin II said he is glad to state the fact that the community continues to preserve all the traditions established and transmitted to the generations over time.