ԱՄՆ առաջնորդ Դոնալդ Թրամփի հետ բանակցություններց Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի հրաժարվելը ռացիոնալ քայլ է: Այս մասին հայտարարել է Իրանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Սեյեդ Աբաս Մուսավին, փոխանցում է Mehr-ը:
Նրա խոսքով՝ այս որոշումն է ընդունվել, չնայած մյուս կողմերի բազմաթիվ ջանքերին, Ռոհանին խելամիտ եւ որակյալ մոտեցում դրսեւորելով՝ որոշել է չհանդիպել իր ամերիկացի գործընկերոջ հետ:
Նա նշել է, որ Իրանի կառավարող շրջանակները միակարծիք են, որ հիմա, երբ առավելագույն ճնշման ներքո են եւ բախվում են տնտեսական ահաբեկչությանը, որը ոտնահարում է ավելի քան 83 միլիոն իրանցիների իրավունքները, ոչ միայն բանակցությունները, այլեւ «ԱՄՆ ահաբեկչական առաջնորդների հետ» սովորական հանդիպումն անհնարին է: Նա ընդգծել է, որ այս որոշումն ընդունվել է ըստ իշխանության դիրքորոշման:
Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցչի խոսքով՝ Իրանը մշտապես ցուցադրել է իր պատրաստակամությունը մյուսների հետ փոխգործակցություն եւ երկխոսություն հաստատելուն եւ ապացուցել, որ ինքը նպաստում է տարածաշրջանում եւ մոլորակում խաղաղությանն ու կայունությանը:

The refusal of Iranian President Hassan Rouhani on talks with US leader Donald Trump is a rational step, said Iranian Foreign Ministry spokesman Seyyed Abbas Mousavi.
According to him, this decision was made, despite the numerous efforts of other parties, but Rouhani, taking a reasonable and qualified approach, decided not to meet with his American counterpart, Mehr reported.
He noted that the ruling circles of Iran are unanimous in the fact that now, when it is under maximum pressure and is facing economic terrorism, which violates the rights of more than 83 million Iranians, not only negotiations, but also a simple meeting with US terrorist leaders is impossible. He noted that the decision was made from a position of authority.
According to the official representative of the Foreign Ministry, Iran has always demonstrated its readiness for interaction and dialogue with others and has proved that it contributes to peace and stability in the region and on the planet.