ԱՄՆ առաջնորդ Դոնալդ Թրամփի հետ բանակցություններց Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի հրաժարվելը ռացիոնալ քայլ է: Այս մասին հայտարարել է Իրանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Սեյեդ Աբաս Մուսավին, փոխանցում է Mehr-ը:
Նրա խոսքով՝ այս որոշումն է ընդունվել, չնայած մյուս կողմերի բազմաթիվ ջանքերին, Ռոհանին խելամիտ եւ որակյալ մոտեցում դրսեւորելով՝ որոշել է չհանդիպել իր ամերիկացի գործընկերոջ հետ:
Նա նշել է, որ Իրանի կառավարող շրջանակները միակարծիք են, որ հիմա, երբ առավելագույն ճնշման ներքո են եւ բախվում են տնտեսական ահաբեկչությանը, որը ոտնահարում է ավելի քան 83 միլիոն իրանցիների իրավունքները, ոչ միայն բանակցությունները, այլեւ «ԱՄՆ ահաբեկչական առաջնորդների հետ» սովորական հանդիպումն անհնարին է: Նա ընդգծել է, որ այս որոշումն ընդունվել է ըստ իշխանության դիրքորոշման:
Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցչի խոսքով՝ Իրանը մշտապես ցուցադրել է իր պատրաստակամությունը մյուսների հետ փոխգործակցություն եւ երկխոսություն հաստատելուն եւ ապացուցել, որ ինքը նպաստում է տարածաշրջանում եւ մոլորակում խաղաղությանն ու կայունությանը:

Отказ президента Ирана Хасана Роухани от переговоров с лидером США Дональдом Трампом – рациональный шаг. Об этом заявил пресс-секретарь МИД Ирана Сейед Аббас Мусави, передает Mehr.
По его словам, это решение было принято, несмотря на многочисленные усилия других сторон, однако Роухани, заняв разумный и квалифицированный подход, решил не встречаться со своим американским коллегой.
Он отметил, что правящие круги Ирана единодушны в том, что сейчас, когда находится под максимальным давлением и сталкивается с экономическим терроризмом, который попирает права более 83 миллионов иранцев, не только переговоры, но и простая встреча «с террористическими лидерами США» невозможна. Он подчеркнул, что решение было принято с позиции власти.
По словам официального представителя МИД, Иран всегда демонстрировал свою готовность к взаимодействию и диалогу с другими и доказал, что он способствует миру и стабильности в регионе и на планете.