Թեհրանը միջուկային գործարքով իր պարտավորությունները կշարունակի կրճատել այնքան ժամանակ, քանի դեռ չի հասել «անհրաժեշտ արդյունքի»: Այս մասին հայտարարել է Իրանի գերագույն առաջնորդ, այաթոլլահ Ալի Խամենեին, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Մենք կշարունակենք կրճատել միջուկային խնդրով պարտավորությունների կատարումը, մենք պետք է միանգամայն լրջորեն շարունակենք… այնքան ժամանակ, քանի դեռ անհրաժեշտ արդյունքի չենք հասել»,- ասել է Խամենեին, ում խոսքը հրապարակվել է նրա պաշտոնական կայքում:
Իրանի գերագույն առաջնորդը Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ, որը Իրանի զինված ուժերի մասն է) հրամանատարության հետ հանդիպման ժամանակ նաեւ նշել է Իրանի վրա «առավելագույն ճնշում» գործադրելու ԱՄՆ քաղաքականության տապալման մասին:
ԱՄՆ-ի եւ Իրանի հարաբերությունները վատթարացել են վերջին տարում, երբ ԱՄՆ-ն դուրս եկավ Թեհրանի հետ միջուկային ծրագրի գործարքից: Սրան ի պատասխան Իրանը նույնպես դադարեցրեց պայմանագրի մի շարք դրույթների կատարումը: Դրանից բացի, ԱՄՆ-ն կրկին պատժամիջոցներ է սահմանել Իրանի իշխանությունների եւ ընկերությունների դեմ: Գործարքի եվրոպացի անդամները հայտարարել են համաձայնագիրը պահպանելու անհրաժեշտության մասին:

Тегеран продолжит сокращать обязательства по ядерной сделке до тех пор, пока не достигнет «нужного результата». Об этом заявил верховный лидер Ирана Али Хаменеи, передает РИА Новости
«По ядерной проблеме мы продолжим сокращать (выполнение) обязательств, мы должны продолжить  со всей серьезностью… до тех пор, пока не достигнем нужного результата», - сказал Хаменеи, чьи слова были опубликованы на его официальном сайте.
Верховный лидер Ирана на встрече с командованием Корпуса стражей исламской революции (КСИР, часть вооруженных сил Ирана) также отметил провал политики США по оказанию «максимального давления» на Иран.
Отношения США и Ирана ухудшились в последний год, когда США вышли из сделки с Тегераном по его ядерной программе. В ответ на это Иран также приостановил выполнение ряда положений договора. Кроме того, США вновь ввели санкции в отношении властей и компаний Ирана. Европейские участники сделки заявили о необходимости сохранить соглашение.