ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ հոկտեմբերի 1-ին Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի (ԵՏԲԽ) նիստի շրջանակում երկու հանդիպում է անցկացրել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ: Այս մասին Փաշինյանն ասել է ԱԺ նիստի ժամանակ՝ պատասխանելով «Իմ քայլի» պատգամավոր Միքայել Զոլյանի հարցին:
«Ընդհանուր առմամբ, շուրջ 3 ժամ քննարկել ենք մեր երկրների հարաբերությունները: Կարծում եմ, որ երկու կողմերին բավարարել են հանդիպման արդյունքները: Մնում է, որ մեր կառավարություններն ու քաղաքական թիմերը հետեւողականորեն իրականացնեն եւ կյանքի կոչեն մեր պայմանավորվածությունները»,- ասել է Փաշինյանը:
Պատասխանելով նիստի շրջանակում այլ պետությունների ղեկավարների հետ հանդիպումների եւ քննարկումների մասին հարցին, Փաշինյանը նշել է, որ այդ քննարկումների արդյունքում բոլոր գործընկերների հետ հարաբերությունները նոր դրական ազդակ կստանան:

Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan declared that he had two meetings with President of the Russian Federation Vladimir Putin within the framework of the session of the Supreme Eurasian Economic Council (SEEC) yesterday. This is what Pashinyan said in response to a question from deputy of the My Step faction of the National Assembly Mikael Zolyan.
“Overall, we discussed the relations between our countries for nearly three hours. I believe both parties were satisfied with the results of the meeting. Now it’s up to the governments and political authorities of our respective countries to implement our agreements in a consistent manner,” Pashinyan said.
In response to a question about the meetings and discussions with the heads of other states within the framework of the session, Pashinyan noted that there will be a new and positive impulse to the relations with all the counterparts following the discussions.