ՏՏ-տեխնոլոգիաների DigiTec ամենամյա տարածաշրջանային ցուցահանդեսի մասնակիցների թիվն այս տարի կարող է գերազանցել 100 հազարը: Այդ մասին այսօր ցուցահանդեսի բացման ժամանակ հայտարարել է Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ընկերությունների ասոցիացիա հասարակական կազմակերպության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը: Նա նշել է, որ այս տարի լրանում է DigiTec-ի 15 տարին:
«Դա Հայաստանի հազվագյուտ կառույցներից մեկն է, որին հաջողվել է գոյատեւել այդքան երկար՝ չնայած բոլոր դժվարություններին»,-նշել է նա: Վարդանյանը հիշեցրել է, որ 2004 թվականին, երբ ցուցահանդեսն անցկացվում էր առաջին անգամ, մասնակցում էին ընդամենը 30 ընկերություններ, իսկ այցելուների թիվը 4 հազար մարդ էր: Հետագայում ցուցահանդեսի նկատմամբ հետաքրքրությունն աճել է, մեծացել է մասնակիրցների եւ այցելուների թիվը: «Անցած տարի ցուցահանդեսն այցելել է 80 հազար մարդ, առաջիկա 3 օրերի ընթացքում մենք հուսով ենք անցնել հարյուր հազարի շեմը»,-նշել է նա: Վարդանյանը համոզված է, որ DigiTec-ը կայացած կառույց է, որը նաեւ ապագայում կներկայացնի Հայաստանը եւ հայ ծրագրավորողների աշխատանքները:
ՀՀ տրանսպորտի, կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Հակոբ Արշակյանը նշել է Կարեն Վարդանյանի եւ ասոցիացիայի ներդրումը DigiTec-ի կայացման գործում:
DigiTec ՏՏ տեխնոլոգիաների ամենամյա ցուցահանդեսը կանցկացվի մինչեւ հոկտեմբերի 9-ը: Այստեղ կարելի է հանդիպել հայ մասնագետների ծրագրավորած պրոդուկտների լայն տեսականուն, ինչպես նաեւ օտարերկրյա արտադրողների արտադրանքը:
Պրոդուկտները ընդգրկում են ամենատարբեր ոլորտները՝ ռազմական արդյունաբերությունից մինչեւ գյուղատնտեսություն, առողջապահություն և այլն: Դրանք ներկայացված են հետեւյալ բաժիններում. համալիր ինժեներական լուծումներ, ՏՏ սարքավորումներ եւ ՏՏ համակարգեր, ծրագրավորման եւ վեբ-լուծումներ, բջջային տեխնոլոգիաներ եւ հավելվածներ, դիզայն եւ անիմացիա, խաղային տեխնոլոգիաներ եւ մուլտիմեդիա, տեխնոլոգիական լուծումներ բիզնեսի համար:
Ցուցահանդեսին ներկայացված են ArMath ինժեներական լաբորատորիաների դասընթացներին այցելող հայ դպրոցականների գործերը: Երիտասարդ ինժեներները ներկայացրել են իրենց աշխատանքները ռոբոտատեխնիկայի, մասնավորապես, 3D մոդելավորման եւ 3D տպագրության ոլորտում:

The number of visitors to the annual regional exhibition of IT technologies DigiTec this year may cross the hundred-thousandth milestone, the Executive Director of the Union of Advanced Technology Enterprises (UATE) Karen Vardanyan at the opening of the exhibition today.
Vardanyan noted that this year DigiTec will be 15 years old.
“This is one of the rare structures of Armenia that has managed to survive for so long, despite all the difficulties,” he noted adding that back in 2004, when the exhibition was held for the first time, only 30 companies participated in it, and the number of visitors amounted to four thousand people. Subsequently, interest in the exhibition increased, both the number of participants and the number of visitors increased.
“Last year, the exhibition was visited by 80 thousand people, in the next three days we hope to cross the hundred thousandth line,” he said expressing confidence that DigiTec is an established structure, which in the future will represent Armenia and the work of Armenian developers.
Minister of High-Tech Industry Hakob Arshakyan noted the personal contribution of Karen Vardanyan and the Association of Information Technology Enterprises to the development of DigiTec.
DigiTec's annual IT exhibition will run through October 9. Here you can find a wide range of developments of Armenian specialists, as well as products of foreign manufacturers.
Developments cover a wide range of areas - from the military industry to agriculture, medicine and manufacturing. Developments are presented in the following sections: integrated engineering solutions, IT installations and IT systems, software and web solutions, mobile technologies and applications, design and animation, gaming technologies and multimedia, technological solutions for business.
The exhibition presents the development of Armenian schoolchildren attending courses in engineering laboratories ArMath. Young engineers presented their work in the field of robotics, in particular, 3D modeling and 3D printing.