ՏՏ-տեխնոլոգիաների DigiTec ամենամյա տարածաշրջանային ցուցահանդեսի մասնակիցների թիվն այս տարի կարող է գերազանցել 100 հազարը: Այդ մասին այսօր ցուցահանդեսի բացման ժամանակ հայտարարել է Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ընկերությունների ասոցիացիա հասարակական կազմակերպության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը: Նա նշել է, որ այս տարի լրանում է DigiTec-ի 15 տարին:
«Դա Հայաստանի հազվագյուտ կառույցներից մեկն է, որին հաջողվել է գոյատեւել այդքան երկար՝ չնայած բոլոր դժվարություններին»,-նշել է նա: Վարդանյանը հիշեցրել է, որ 2004 թվականին, երբ ցուցահանդեսն անցկացվում էր առաջին անգամ, մասնակցում էին ընդամենը 30 ընկերություններ, իսկ այցելուների թիվը 4 հազար մարդ էր: Հետագայում ցուցահանդեսի նկատմամբ հետաքրքրությունն աճել է, մեծացել է մասնակիրցների եւ այցելուների թիվը: «Անցած տարի ցուցահանդեսն այցելել է 80 հազար մարդ, առաջիկա 3 օրերի ընթացքում մենք հուսով ենք անցնել հարյուր հազարի շեմը»,-նշել է նա: Վարդանյանը համոզված է, որ DigiTec-ը կայացած կառույց է, որը նաեւ ապագայում կներկայացնի Հայաստանը եւ հայ ծրագրավորողների աշխատանքները:
ՀՀ տրանսպորտի, կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Հակոբ Արշակյանը նշել է Կարեն Վարդանյանի եւ ասոցիացիայի ներդրումը DigiTec-ի կայացման գործում:
DigiTec ՏՏ տեխնոլոգիաների ամենամյա ցուցահանդեսը կանցկացվի մինչեւ հոկտեմբերի 9-ը: Այստեղ կարելի է հանդիպել հայ մասնագետների ծրագրավորած պրոդուկտների լայն տեսականուն, ինչպես նաեւ օտարերկրյա արտադրողների արտադրանքը:
Պրոդուկտները ընդգրկում են ամենատարբեր ոլորտները՝ ռազմական արդյունաբերությունից մինչեւ գյուղատնտեսություն, առողջապահություն և այլն: Դրանք ներկայացված են հետեւյալ բաժիններում. համալիր ինժեներական լուծումներ, ՏՏ սարքավորումներ եւ ՏՏ համակարգեր, ծրագրավորման եւ վեբ-լուծումներ, բջջային տեխնոլոգիաներ եւ հավելվածներ, դիզայն եւ անիմացիա, խաղային տեխնոլոգիաներ եւ մուլտիմեդիա, տեխնոլոգիական լուծումներ բիզնեսի համար:
Ցուցահանդեսին ներկայացված են ArMath ինժեներական լաբորատորիաների դասընթացներին այցելող հայ դպրոցականների գործերը: Երիտասարդ ինժեներները ներկայացրել են իրենց աշխատանքները ռոբոտատեխնիկայի, մասնավորապես, 3D մոդելավորման եւ 3D տպագրության ոլորտում:

Число посетителей ежегодной региональной выставки ИТ-технологий DigiTec в этом году может перейти стотысячный рубеж. Об этом сегодня на открытии выставки заявил исполнительный директор общественной организации Ассоциации компаний информационных технологий Карен Варданян.
Варданян отметил, что в этом году DigiTec исполняется 15 лет.
«Это одна из редких структур Армении, которой удалось просуществовать так долго, несмотря на все сложности», - отметил он. Варданян напомнил, что в 2004 году, когда выставка проводилась впервые, в ней участвовали всего 30 компаний, а число посетителей составило 4 тыс. человек. Впоследствии интерес к выставке возрос, увеличилось как количество участников, так и число посетителей. «В прошлом году выставку посетило 80 тыс. человек, в предстоящие три дня мы надеемся перейти стотысячный рубеж», - отметил он. Варданян уверен, что DigiTec – состоявшаяся структура, которая и в будущем будет представлять Армению и работы армянских разработчиков.
Министр высокотехнологичной промышленности Акоп Аршакян отметил личный вклад Карена Варданяна и Ассоциации компаний информационных технологий в становление DigiTec.
Ежегодная выставка ИТ-технологий DigiTec продлится до 9 октября. Здесь можно встретить широкий ассортимент разработок армянских специалистов, а также продукцию зарубежных производителей.
Разработки охватывают самый широкий спектр сфер – от военной промышленности до сельского хозяйства, медицины и производства. Разработки представлены в следующих разделах: комплексные инженерные решения, ИТ-установки и ИТ-системы, программные и веб-решения, мобильные технологии и приложения, дизайн и анимация, игровые технологии и мультимедиа, технологические решения для бизнеса.
В выставке представлены разработки армянских школьников, посещающих курсы инженерных лабораторий ArMath. Юные инженеры представили свои работы в сфере робототехники, в частности, 3D-моделирования и 3D-печать.