DigiTec ՏՏ տեխնոլոգիաների ամենամյա տարածաշրջանային ցուցահանդեսի շրջանակում Հայաստանն ու Եթովպիան Փոխըմբռնման մասին հուշագիր են ստորագրել: Հայկական կողմից պայմանագիրը ստորագրել է Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ընկերությունների ասոցիացիա հասարակական կազմակերպության տնօրեն Կարեն Վարդանյանը, եթովպիական կողմից՝ երկրի ինովացիաների եւ տեխնոլոգիաների նախարար Սիսայ Տոլա Յադետը:
Յադետը տեղեկացրել է, որ փաստաթղթով նախատեսված է աշակերտների համար 50-ից ավելի ինժեներական լաբորատորիաների ստեղծում՝ ըստ Հայաստանում գործող մոդելի: 10 տարեկանից սկսած աշակերտներին կսովորեցնեն ծրագրավորման եւ ինժեներական գործի այբուբենը: Հայկական կողմն, իր հերթին, ոչ միայն կտրամադրի մոդելն ու ուսուցման  ծրագրերը, այլեւ կանցկացնի թրեյնինգային ծրագրեր՝ նախատեսված Եթովպիայում դասավանդողների համար:
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ասոցիացիան ArMath ինժեներական լաբորատորիաների ստեղծման ծրագիրը նախաձեռնել էր որպես տեխնիկական կրթության Հայկական մոդել: Ներկայումս համանման մոդել է արդեն արտահանվել Վրաստան եւ Արցախ: Լաբորատորիաներում 10-ից մինչեւ 18 տարեկան աշակերտները արտադասարանական ուսուցում են անցնում: Ինտերակտիվ պարապմունքների, մրցույթների եւ ինովացիոն ճամբարների շնորհիվ աաշակերտներն ուսումնասիրում են տեխնոլոգիաներ, ինժեներական գործ եւ մաթեմատիկա: Երիտասարդ ինժեներներին նաեւ հնարավորություն է ընձեռվում մշակել, ստեղծել, փորձարկել եւ զարգացնել սեփական ինժեներական լուծումները:

На полях ежегодной региональной выставки ИТ-технологий DigiTec между Арменией и Эфиопией подписан Меморандум о взаимопонимании. С армянской стороны договор подписал директор общественной организации Ассоциации компаний информационных технологий Карен Варданян, с эфиопской - министр инноваций и технологии Сисай Тола Ядет.
Ядет проинформировал, что документом предусмотрено открытие более 50 инженерных лабораторий для школьников по модели действующих в Армении. Школьников, начиная с десяти лет, будут обучать азам программирования и инженерии. Армянская сторона, в свою очередь, не только предоставит модель и программы обучения, но также будет проводить трейнинговые программы, предусмотренные для преподавателей в Эфиопии.
Программа создания инженерных лабораторий ArMath была инициирована Ассоциацией информационных технологий как Армянская модель технического образования. В настоящее время подобная модель уже экспортирована в Грузию и Арцах. В лабораториях школьники от 10 до 18 лет проходят внеклассное обучение. С помощью интерактивных занятий, конкурсов и инновационных лагерей школьники изучают технологии, инженерию и математику. Молодым инженерам также предоставляется возможность разработать, создать, испытать и развить собственные инженерные решения.