Հայաստանում մեծ թվով տաղանդներ կան: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց WITSA-ի նախագահ Իվոն Չիուն: Նրա խոսքով՝ Տեղեկատվական տեխնոլոգիանեևրի եւ ծառայությունների համաշխարհային դաշինքը (WITSA) միավորում է աշխարհի 83 երկրի: ՏՏ «WCIT 2019» միջազգային համաժողովը 2017 թվականից սկսած անցկացվում է ամեն տարի, իսկ մինչ այդ անցկացվում էր 2 տարին մեկ, նշեց նա:
Նրա խոսքով՝ Երեւանում միջոցառումը պատշաճ մակարդակով է կազմակերպվել: Չիուն նշեց Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների միջազգային համաժողովի բացմանը նվիրված համերգը, մասնավորապես Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ նվագախմբին, որը պատմության մեջ առաջին անգամ կատարեց արհեստական ինտելեկտի ստեղծած երաժշտությունը: WITSA-ի նախագահը նշեց, որ սա կարող է երաժշտության եւ երաժշտական արվեստում հայտնագործություն դառնալ: Իվոն ՉԻուն նաեւ նշեց, որ «հայաստանում մեծ թվով տաղանդներ կան»:

Armenia has a lot of talents, WITSA President Yvonne Chiu said in an interview to Armenian News - NEWS.am on Monday.
According to her, WITSA is an association of 83 countries around the world, and we have WCIT right now every year, since 2017, 2018 and 2019. Before it was very two years.
Touching upon the organization level of the event, she said: “Yes, really good, beginning from last night, oh, I don’t believe it, that music was so grateful, and then your conductor, that Sergey, was great, you know, very, very good, so happy to see that that could be the opening for the music, for the art of music."
Asked whether she has time to tour these sections, the pavilions, booths and everything she said: “I will go around a little bit, to see, you know, to say hello to them, yeah.
She also noted that “Armenia has a lot of talents.”
“And your management is so great, and I think for Armenia I can see the Silicon Valley here, but the power of decentralization is a great idea, and can be everywhere, is a center, it’s a good idea, even the business, management, everywhere, yes,” she added.