Վրաստանի վարչապետ Գեորգի Գախարիան պատրաստվում է առաջին արտասահմանյան այցերին: Նա կայցելի Հայաստան, Ադրբեջան, Թուրքիա, ինչպես նաեւ Բրյուսել:
Գախարիան վարչապետ էր դարձել սեպտեմբերի սկզբին: Մինչ այդ նա զբաղեցնում էր ՆԳՆ ղեկավարի պաշտոնը: Ավելի վաղ նա հայտնել է, որ իր ծրագրերում Ռուսաստան այց չկա:
«Վարչապետի առաջին պաշտոնական այցերը կիրականացվեն հարեւան երկրներում, որոնք մեր կարեւորագույն գործընկերներն են ինչպես արտաքին քաղաքականության մեջ, այնպես էլ առեւտրային եւ տնտեսական ուղղություններով»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Գախարիան հոկտեմբերի 9-ին Ադրբեջան կայցելի, հաջորդ շաբաթ՝ Հայաստան, ամսվա վերջին՝ Թուրքիա, որից հետո՝ Բրյուսել:
«Բրյուսել այցը կկայանա եվրահանձնաժողովում անցկացվող կադրային փոփոխություններից հետո»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ:

Премьер-министр Грузии Георгий Гахария готовится осуществить первые зарубежные визиты, он посетит Азербайджан, Армению, Турцию, а также Брюссель, сообщила пресс-служба правительства.
Гахария стал премьером в начале сентября. До этого он занимал должность главы МВД. Ранее во вторник премьер Грузии сообщил, что в планах нет посещения РФ.
«Первые официальные визиты премьер-министра Грузии будут осуществлены в соседние страны, которые являются нашими важнейшими партнерами как во внешней политике, так и по направлению торговли и экономики», - говорится в сообщении пресс-службы.
По ее данным, Гахария отправится 9 октября в Азербайджан, на следующей неделе - в Армению, в Турцию – в конце месяца.
«Визит премьер-министра в Брюссель состоится после завершения проходящих в еврокомиссии кадровых вопросов, как только обновленная еврокомиссия приступит к выполнению своих обязанностей», - отмечается в заявлении.