Սիրիան ամենավճռական ձեւով դատապարտել է թուրքական ռեժիմի ագրեսիվ մտադրությունները եւ սիրիական տարածքի վրա լայնամասշտաբ հարձակում կատարելու նրա պատրաստությունը։ Այս մասին տեղեկացնում է սիրիական ՍԱՆԱ պետական տեղեկատվական գործակալությունը՝ հղում կատարելով երկրի ԱԳՆ-ին։
«Սիրիան խիստ դատապարտում է թուրքական ռեժիմի հայտարարությունները եւ ռազմական տեխնիկայի շարժը դեպի սիրիա-թուրքական սահման, ինչը միջազգային իրավունքի նորմերի եւ ՄԱԿ ԱԽ բանաձեւերի կոպիտ խախտում է, որոնցով նախատեսվում է ՍԱՀ ինքնիշխանության եւ տարածքային ամբողջականության պահպանում։
Աղբյուրն ավելացրել է, որ ռեժիմի ագրեսիվ գործողությունները հստակ մատնանշում են Էրդողանի ծավալապաշտական նկրտումները սիրիական տարածքի հանդեպ, ինչն անհնար է արդարացնել որեւէ պատրվակով, այդ թվում սահմանի անվտանգությամբ»։
Նախարարությունում նշել են, որ թուրքական ռեժիմն անտեսում է Ադանայի համաձայնագիրը, որը թուրքական կողմից կատարման դեպքում լիովին ապահովում է նրա անվտանգությունը։
«Սիրիան տեղի ունեցողի պատասխանատվությունը դնում է քրդական մի շարք կազմակերպությունների վրա, որոնք կատարում են ԱՄՆ ցուցումները։ Ավելի վաղ նրանք քանիցս նախազգուշացվել են ամերիկյան պլանի վտանգավորության եւ այն մասին, որ չպետք է գործիք լինեն ԱՄՆ քաղաքականության ձեռքին ընդդեմ իրենց հայրենիքի։ Բայց այդ խմբավորումները նախընտրում են մնալ գործիք օտարի ձեռքում»։
ՍԱՀ ԱԳՆ-ն հաստատում է երկրի ինքնիշխանության եւ տարածքային ամբողջականության հարգման անհրաժեշտությունը՝ նորից ընդգծելով իր՝ թուրքական ագրսեիային բոլոր օրինական միջոցներով դիմակայելու իրավունքը։
Սիրիան հիշեցնում է, որ ագրեսիայի սկսվելու դեպքում Թուրքիան իրեն կդնի ահաբեկչական զինված խմբավորումների շարքում եւ անպայման կկորցնի Աստանայի գործընթացի երաշխավորի իր տեղը, ինչը ջախջախիչ հարված կհասցնի առհասարակ քաղաքական գործընթացին։

Сирия самым решительным образом осудила агрессивные намерения турецкого режима и его подготовку к широкомасштабному наступлению на сирийские территории. Сирия всеми способами будет противостоять турецкой агрессии. Об этом сообщает сирийское Государственное информационное агентство САНА со ссылкой на МИД страны.
«Сирия резко осуждает заявления турецкого режима и стягивание военной техники на сирийско-турецкой границе, что является грубым нарушением норм международного права и резолюций СБ ООН, предусматривающих сохранение суверенитета и территориальной целостности САР.
Источник добавил, что агрессивные действия режима четко указывают на экспансионистские амбиции Эрдогана относительно сирийской территории, что невозможно оправдать никакими предлогами, в том числе безопасностью границы».
В министерстве указали, что турецкий режим игнорирует Аданское соглашение, которое в случае выполнения турецкой стороной вполне обеспечит ее безопасность.
«Сирия возлагает ответственность за происходящее на ряд курдских организаций, выполняющих указания США. Ранее они не раз были предупреждены об опасности американского плана и о том, что не должны быть инструментами на службе политики США против их Родины. Однако эти группировки предпочитают оставаться орудиями в чужих руках».
МИД САР подтверждает необходимость уважения суверенитета и территориальной целостности страны, вновь подчеркивая ее право противостоять турецкой агрессии всеми законными средствами.
Сирия напоминает, что в случае начала агрессии Турция поставит себя в ряды террористических вооруженных группировок и безусловно утратит свое место гаранта Астанинского процесса, что нанесет сокрушительный удар по политическому процессу в целом.