ԱՄՆ-ում մենք շատ ենք հպարտանում մեր ժողովրդավարության, թե որքանով ենք աջակցում ամբողջ աշխարհում ժողովրդավարական ինքնորոշմանը, բայց այսօր աշխարհը կորցնում է այդ ուշադրությունը: Այս մասին, այսօր՝ հոկտեմբերի 11-ին, Ստեփանակերտում ընթացող «Համագործակցություն հանուն արդարության և խաղաղության» խորագրով Արցախի բարեկամների համաժողովի ժամանակ իր ելույթում նշեց Կալիֆոռնիայի Սենատի անդամ Էնթոնի Պորտանտինոն:
Նա հիշեցրեց, որ Կալիֆոռնիայի Սենատում կա Հայաստան-Արցախ-Կալիֆոռնիա մշակութային եւ տնտեսական փոխհարաբերությունների հանձնաժողով. «Մենք ճանաչել ենք Արցախի ինքնիշխանությունը եւ դրանով հաստատել ենք, թե որքան կարեւոր է Կալիֆոռնիայի եւ Արցախի միջեւ փոխհարաբերությունների ձեւավորումը:
Մայր Թերեզան ժամանակին ասել է՝ երբ ինձ ասում են՝ իմ ջանքերը ընդամենը մի կաթիլ են օվկիանոսի մեջ, ես պատասխանում եմ՝ արդյոք այդ մեկ կաթիլը քիչ է: Ժողովրդավարությունը հենց այդ մեկ կաթիլն է, իսկ Արցախը այն մասնիկն է, որ շարունակում է աճել:
Ես պատիվ ունեմ ներկայացնել Կալիֆոռնիայի այն շրջանը, որը ճանաչել է Արցախը: Ուզում եմ ասել, որ Կալիֆոռնիան ձեզ հետ է, մենք ձեր կողքին ենք»,- ընդգծեց նա:

The US takes great pride in its democracy and the extent to which it supports democratic self-determination around the world, but today the world is losing that attention. This is what Senator of California Anthony Portantino stated in his speech at the “Cooperation for Justice and Peace” conference of the friends of Artsakh taking place in Stepanakert today.
He reminded that the Senate of California has the Select Committee on California, Armenia and Artsakh Mutual Trade, Art and Cultural Exchange. “We have recognized Artsakh’s sovereignty, and with this we have affirmed how important the establishment of relations between California and Artsakh are.
I have the honor to represent the district of California that has recognized Artsakh. I would like to say that California stands with you and is by your side,” he emphasized.