Ֆրանսիայի խորհրդարանի նախկին պատգամավոր Ֆրանսուա Ռոշբլուանը նշել է ՀՀ երկրորդ նախագահ եւ ԼՂՀ առաջին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ներդրումն Արցախի անկախության կայացման գործում:
Ելույթ ունենալով Ստեփանակերտում «Համագործակցություն հանուն արդարության եւ խաղաղության» համաժողովի շրջանակում՝ Ռոշբլուանը նշել է, որ առաջին անգամ Արցախ է այցելել 1995-ին, հրադադարի կնքումից մի քանի ամիս անց:
«Շատ բան է փոխվել, երկիրը շատ է փոխվել: Սակայն ես ցանկանում եմ հարգանքի տուրք մատուցել նրանց, ովքեր պայքարել են Արցախի անկախության եւ ինքնիշխանության համար: Նրանց թվում էր Մոնթե Մելքոնյանը, ով իր կյանքը զոհեց: Ցանկանում եմ նշել նաեւ Ռոբերտ Քոչարյանի ներդրումը, ով այժմ որոշակի խնդիրներ ունի: Սակայն ես ցանկանում եմ նշել, որ նրա հետ հանդիպել եմ այցերից մեկի ժամանակ, երբ նա ղեկավարում էր բանակը»,- նշել է նա:

Former deputy of the French parliament Francois Rochebloine noted the contribution of the second president of Armenia and the first president of Artsakh Robert Kocharyan to achieve independence of Artsakh.
Speaking at the conference “Cooperation for Justice and Peace” in Stepanakert, François Rocheblanc noted that he first arrived in Karabakh in 1995, a few months after the ceasefire.
“A lot has changed, the country has changed a lot. But I want to pay tribute to those who fought for the independence and sovereignty of Artsakh. This is Monte Melkonyan who sacrificed his life. I want to note Robert Kocharyan, who is now experiencing some difficulties. But I want to mention him, I met him during one visit, then he led the army,” he said.