Ֆրանսիայի խորհրդարանի նախկին պատգամավոր Ֆրանսուա Ռոշբլուանը նշել է ՀՀ երկրորդ նախագահ եւ ԼՂՀ առաջին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ներդրումն Արցախի անկախության կայացման գործում:
Ելույթ ունենալով Ստեփանակերտում «Համագործակցություն հանուն արդարության եւ խաղաղության» համաժողովի շրջանակում՝ Ռոշբլուանը նշել է, որ առաջին անգամ Արցախ է այցելել 1995-ին, հրադադարի կնքումից մի քանի ամիս անց:
«Շատ բան է փոխվել, երկիրը շատ է փոխվել: Սակայն ես ցանկանում եմ հարգանքի տուրք մատուցել նրանց, ովքեր պայքարել են Արցախի անկախության եւ ինքնիշխանության համար: Նրանց թվում էր Մոնթե Մելքոնյանը, ով իր կյանքը զոհեց: Ցանկանում եմ նշել նաեւ Ռոբերտ Քոչարյանի ներդրումը, ով այժմ որոշակի խնդիրներ ունի: Սակայն ես ցանկանում եմ նշել, որ նրա հետ հանդիպել եմ այցերից մեկի ժամանակ, երբ նա ղեկավարում էր բանակը»,- նշել է նա:

Бывший депутат французского парламента Франсуа Рошблуан отметил вклад второго президента Армении и первого президента НКР Роберта Кочаряна в достижение независимости Арцаха.
Выступая на конференции «Сотрудничество во имя справедливости и мира» в Степанакерте, Франсуа Рошблан отметил, что впервые приехал в Карабах в 1995 г, через несколько месяцев после заключения перемирия.
«Многое изменилось, страна сильно изменилась. Но я хочу воздать дань уважения тем, кто боролся за независимость и суверенность Арцаха. Это Монте Мелконян, который пожертвовал своей жизнью. Хочу отметить Роберта Кочаряна, который сейчас испытывает некоторые трудности. Но я хочу упомянуть его, с ним я встречался во время одного визита, тогда он руководил армией», - отметил Рошблуан.