Հոկտեմբերի 14-ին Կաննում բացվել է MIPCOM միջազգային ցուցահանդեսը, որտեղ հայկական «Հիբրիդ Սոլյուշնս» ընկերությունը ներկայացնում է իր նոր՝ TV Rights Online նախագիծը:
MIPCOM ցուցահանդեսը աշխարհի ամենամեծ իրադարձությունն է ժամանցային քոնթենթի ոլորտում: Այն եթերային, կաբելային, թվային եւ արբանյակային հեռուստատեսության եւ ռադիոհեռարձակման համար կինոնկարներ եւ ծրագրեր արտադրողների միջազգային ֆորում է:
Ամբողջ աշխարհի հեռուստատեսության, տեսաֆիլմերի, կաբելային եւ արբանյակային տեխնոլոգիաների արդյունաբերության ներկայացուցիչները տարին մեկ անգամ հանդիպում են Կաննում ապագայում արդյունավետ աշխատանքի համար բանակցություններ վարելու, հեռանկարային գործարար կապեր հաստատելու եւ զարգացնելու նպատակով:Ամեն տարի ավելի քան երկու հազար կազմակերպություն մասնակցում է ցուցահանդեսին:
Ամենամյա ցուցահանդեսի մասնակիցների թվում Դուք կարող եք հանդիպել «HBO», «Netflix», «Sony», «BBC Studios», «Discovery», «Walt Disney», «ALJAZEERA», «Amazon» եւ շատ այլ հայտնի ընկերությունների:
Այս տարի «Հիբրիդ Սոլյուշնս» հայկական ընկերությունը MIPCOM ցուցահանդեսին ներկայացնում է իր նոր՝ «TV Rights Online» նախագիծը:
«Հիբրիդ Սոլյուշնս» ընկերության մասին
«Հիբրիդ Սոլյուշնս» ընկերությունը հիմնադրվել է 2011 թվականին եւ հանդիսանում է Հայաստանի IP-ի եւ բջջային հեռուստատեսության ոլորտի խոշորագույն ընկերություններից մեկը, օգտագործում է նորագույն մշակումներ եւ նորարարական տեխնոլոգիաներ համագործակցելով հեռահաղորդակցման խոշոր օպերատորների հետ, ինչպիսին է «Ռոստելեկոմ Արմենիա» ընկերությունը եւ առաջարկում է բազմազան հեռուստաալիքների ցանկ:
«Հիբրիդ Սոլյուշնս» ընկերությունը հեռուստաալիքների հեռարձակման իրավունք է տրամադրում երկրի շատ հայտնի հյուրանոցների, ինչպիսիք են «Tsakhkadzor Mariott», «Golden Palace» «Radisson Blue», ինչպես նաեւ երկար տարիներ համագործակցում է այնպիսի հայտնի կորպորացիաների հետ, ինչպիսիք են «BBC», «CNN», «CNBC», «Discovery», «AL Jazeera», «Russia Today» եւ այլն:
Իրավատերերի եւ շահառուների հետ երկար տարիների աշխատանքի եւ սերտ համագործակցության արդյունքում «Hybrid Solutions» ընկերության հիմնադիրները որոշեցին ստեղծել ամբողջովին նոր, թվային, համաշխարհային հարթակ:
«TV Rights Online» նախագծի ստեղծման գաղափարը առաջացել է 2017 թվականին:
Ավելի քան երկու տարի է, ինչ երկրի լավագույն ծրագրավորողների թիմը աշխատել է հարթակի ստեղծման վրա, որը զգալիորեն կարագացնի եւ կհեշտացնիհյուրանոցներում եւ այլ բազմակի զբաղվածության վայրերում հեռուստաալիքների իրավունքների տարածման գործընթացը:
Ընկերության հիմնադիր՝ Արա Յագջյանի խոսքերով հարթակը ունի շատ առավելություններ,ինչպես իրավատերերի, այնպես էլ շահառուների համար, որիարդյունքում շահում են երկու կողմերը:
«TV Rights Online» նախագիծը թվային, օնլայն կամուրջ է, որը հնարավորինս պարզ է դարձնում հեռուստաալիքների հեռարձակման իրավունքներիգնումը եւ վաճառքը:
TV Rights Online նախագծի մասին
TV Rights Online հարթակը ստեղծվել է հեռուստաալիքների իրավատերերի եւ բազմակի զբաղվածության տարբեր վայրերի միջեւ հարմար համագործակցության համար (իրավատերեր եւ շահառուներ):
Պարզապես պետք է գրանցվել՝ լրացնելով գրանցման ձեւը:
Իրավատերերի համար գրանցումը բացարձակապեսանվճար է, իսկ շահառուները կկարողանան փորձարկել7-օրյա անվճարփորձնական տարբերակը եւ որոշել թե որ բաժանորդագրությունն է առավելագույնս համապատասխանում նրանց կարիքներին:
Հարթակը առաջարկում է երեք տեսակի բաժանորդագրություն.
- մեկ տարվա համար
- երեք տարվա համար
- հինգ տարվա համար
Բաժանորդագրումը գնելուց հետո հյուրանոցները եւ գրանցված այլ բազմակի զբաղվածության վայրերըկկարողանան ընտրել ցանկացած հեռուստաալիք մեծ ցուցակից եւ ձեռք բերել իրավունքներ ընդամենը մի քանի հպումով:
TV Rights Onlineհարթակի առավելություններն են.
- Բազմաթիվ դաշնային ալիքներ տրամադրում են իրենց լիցենզիան անվճար,համապատասխանաբար, հյուրանոցի կամ այլ բազմակի զբաղվածության վայրերի ներկայացուցիչները պետք է ընդամենը գրանցվեն կայքում եւ ձեռք բերեն ալիքը հեռարձակելու իրավունք:
- Իրավատերը ավելացնում է իր հեռուստաալիքի դիտողների քանակը, իսկ շահառուն ձեռք է բերում իրավունք դաշնային ալիքը ցուցադրելու համար՝ առանց որեւէ վճարումների:
- Հարթակը կապ չունի գնային քաղաքականության հետ, նույնիսկ եթե իրավատերը որոշի հեռուստաալիքների հեռարձակման համար իրավունքներ տրամադրել բացարձակապես անվճար:
- Հարթակը հասանելի է ամբողջ աշխարհում, ուստի գրանցված բազմակի զբաղվածության վայրերը եւ բոլոր նրանք, ովքեր այցելում են կայքը, մուտքի իրավունք կստանան դեպի հեռուստաալիքների ամբողջական ցուցակը, որի արդյունքում հեռուստաալիքները հնարավորություն կունենան ավելի հանրաճանաչ դառնալու եւ մեծացնելու հեռուստադիտողների քանակը ամբողջ աշխարհում:
- Իրավատերերը կստանան բացառիկ հնարավորություն իրենց հեռուստաալիքները հեռարձակելու համար, իսկ նրանց մշտական լսարանը հնարավորություն կունենա դիտելու իրենց սիրելի հեռուստաալիքները աշխարհի ցանկացած վայրում:
- Իրավատերերը միշտ կունենան պատրաստի վիճակագրություն, եւ նրանք տեղյակ կլինեն, թե աշխարհի որ մասում են հանրաճանաչ իրենց հեռուստաալիքները, հետեւաբար, հնարավորություն կլինի բարելավել Գեոթարգեթինգի քաղաքականությունը:
TVRightsOnline նախագծ ապագայի ծրագրերը
Ինչպես նշել է ընկերության գլխավոր տնօրեն՝ Արթուր Ամիրխանյանը, մասնագետների թիմը մեծ աշխատանք է կատարել միջազգային ամրագրման հարթակների եւ առանձին ագրեգատորների վերաբերյալ տեղեկություն հավաքագրելու եւ ուսումնասիրելու ուղղությամբ:
Հիմնվելով տարբեր հետազոտական ընկերությունների տվյալների վրա, որոնք մասնագիտացված են հյուրանոցային ոլորտումմեծ թվով տվյալների վերլուծության ուղղությամբ, պարզվել է, որներկայումս աշխարհում կան մոտ մեկ միլիոն բազմակի զբաղվածության վայրեր, որոնցից հինգ հարյուր հազարը դասակարգված հյուրանոցներ են՝ շնորհված «աստղերով», ավելի քան 250 հազար հյուրանոց հեռարձակում է որոշ հեռուստաալիքներ խախտումներով: Այդ հյուրանոցների մեծ մասը 2-4 աստղանի հյուրանոցներ են Ասիայում եւ Լատինական Ամերիկայում: Մոտ ապագայում TV Rights Onlineհարթակը նպատակ ունի ներառել այդ հյուրանոցների առնվազն հինգ տոկոսը (12,5 հազար):
Առաջին փուլում TV Rights Online-ըպլանավորում է համագործակցել Վրաստանի, ԱՊՀ երկրների, ինչպես նաեւ ԱՄԷ-ի հետ:
TV Rights Online-ի նպատակն է անել հնարավոր ամեն ինչ իրավատերերին եւ շահառուներին միավորելու համար, կազմակերպել հարմար, թափանցիկ եւ փոխշահավետ միջավայր երկու կողմերի համար՝ առանց մտավոր սեփականության իրավունքների խախտման եւ տրամադրել բարձրորակ հեռուստաալիքներ ամբողջ աշխարհի օգտվողներին:

MIPCOM, the world’s largest entertainment exhibition on Monday started in Cannes, France, where this year Armenian company “Hybrid Solutions” presents its new project: TV Rights Online.
From blockbuster programming to groundbreaking partnerships, every October, the global media and entertainment industry converges in Cannes to turn every moment into an opportunity, transforming four days of exchange and networking, meetings, screenings and conferences, into lasting business.
MIPCOM is the largest TV market in the world; it is the unrivalled cornerstone of business development for the global media and entertainment industry.
With an exhibition zone of over 24,712m² and 2,047 exhibiting companies, MIPCOM is the home to all key media figures from every continent. “HBO”, “Netflix” “Sony” “BBC Studios” “Discovery” “Walt Disney” “ALJAZEERA”, “Amazon” etc.
This year Armenian company “Hybrid Solutions” presents its new project: TV Rights Online.
Hybrid Solutions
“Hybrid Solutions” was founded in 2011; it is one of the largest companies in IP sphere and mobile television in Armenia. The company uses innovative technologies in cooperation with major telecommunication operators, such as “Rostelecom Armenia” and offers an extensive list of various TV Channels.
“Hybrid Solutions” provides the license for broadcasting TV Channels to many well-known hotels in the country, such as “Tsakhkadzor Mariott”, “Golden Palace” “Radisson Blue” and has been in a long-term cooperation with such famous corporations as “BBC’, “CNN”, “CNBC”, “Discovery”, etc.
After many years of collaboration with Rightholders and Beneficiaries, the founders of "Hybrid Solutions" have decided to build an online, digital, worldwide platform for distributing TV Channels’ Rights to Hotels and other Places of Multiple Occupation.
The idea of creating TV Rights Online first came up in 2017.
The best developers of the country have been working for more than two years to build a platform that will significantly facilitate the distribution process of TV Channels in hotels and other places of multiple occupation.
According to the founder of the company, Ara Yaghjyan, the platform has numerous advantages for both Rightholders and Beneficiaries.
It’s a digital bridge that makes purchasing and selling the Rights for Broadcasting TV Channels as simple and transparent as possible.
TV Rights Online
TV Rights Online was created to make the interaction process between Rightholders and Beneficiaries easier.
As a TV channel Rightholder, you don’t need to waste time, money, human or other resources to broadcast your TV Channels in hotels or in other Places of Multiple Occupation.
Registration is totally free for Rightholders while Beneficiaries can try 7-free-trial after registration and test all the features of the platform, then pick a Subscription.
Once Beneficiaries have purchased one of the Subscriptions, they’ll get access to the extensive list of the TV Channels and will be able to purchase the rights in just few clicks.
Advantages of the Platform
•             All the calculations are completely transparent. Rightholders need to set their prices for the TV Channels. The Platform has nothing to do with the Payment Policy, even if they decide to give the rights for broadcasting certain TV Channels absolutely for free!
•             TV Rights Online is available worldwide, thus registered PMOs and anyone who visits the Site will have access to the full list of TV Channels, therefore TV Channels will get a chance to become more popular and gain viewers around the world.
•             Rightholders will get an exclusive opportunity to broadcast their TV Channels all over the world and their regular audience will be able to watch favorite TV Channels from everywhere in the world.
•             Rightholders will always have ready statistics and be aware where in the world their TV Channels are popular and improve the GEO Targeting Policy.
Plans for the near future
General Director of Hybrid Solutions Arthur Amirkhanyan mentioned that a big team of professionals specializing in big data analytics in the hotel sector, collected information from international booking platforms and hotel aggregators.
Based on their researches, it turned out that currently there are more than 1.000.000 accommodation facilities in the world, about 500.000 of them are classified hotels with assigned stars and over 250 thousand hotels in the world broadcast certain TV Channels with violations. The majority of those hotels are 2-4-star hotels in Asia and in Latin America.
TV Rights Online is going to involve at least 5% of those hotels in the next 2 years: 12.5 thousand hotels.
TV Rights Online will start the process of cooperation with Georgia, the CIS countries, as well as the UAE.
Our mission is to strike a balance between providing necessary resources, creating sustainable, lasting change and empowering Rightholders and Beneficiaries at every level to build their own online path to each other, organize convenient, transparent and mutually beneficial environment for both parties without violating intellectual property rights!