Հիվանդությունների վերահսկման եվ կանխարգելման ազգային կենտրոնից ստացված ահազանգի հիման վրա, Արտաշատի բժշկական կենտրոն են գնացել ՀՀ ԿԵ սնդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի Արարատի մարզային կենտրոնի մասնագետները: Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 15–ին, հայտնում են Առողջապահության նախարարության լրատվական ծառայությունից։ Պարզվել է, որ սննդային թունավորման ախտանիշներով հիվանդանոց են տեղափոխվել Արտաշատի թիվ 5 դպրոցի 3 աշակերտ, որոնց թիվը, ժամը 15:00-ի դրությամբ հասել է 23-ի:
ՍԱՏՄ տեսուչները վերահսկողական գործողություններ են սկսել դպրոցի ճաշարանում և պարզել, որ երեխաները կերել են Ա/Ձ Անահիտ Վարդանյանի կողմից մատակարարված նրբերշիկով պիցցա: Դպրոցում առկա պիցցայից վերցվել են նմուշներ, որոնք տրվել են լաբորատոր փորձաքննության: Թեև մատակարարի մոտ պիցցայի նմուշներ չեն հայտնաբերվել, այդուհանդերձ վերահսկողական միջոցառումներ են իրականացվում նաև մատակարարի գործունեության վայրում:

Based on the report of the National Center for Disease Control and Prevention of Armenia, specialists of the Food Safety Inspectorate of Armenia went to the “Artashat” medical center, Armenian health ministry’s press service reported.
It turned out that, with a diagnosis of food poisoning, three pupils of school No 5 in the city of Artashat were delivered to the Artashat MC, the total number of which reached 23 at 3pm. It also turned out that the children ate pizza with sausage, which was supplied by individual entrepreneur Anahit Vardanyan. Pizza samples were taken for the purpose of laboratory research.