ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Էնդրյու Շեֆերը (ԱՄՆ), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա), ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը տարածաշրջան այց են կատարել հոկտեմբերի 14-17-ը:
Այցի արդյունքներով ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների տարածած հայտարարության համաձայն՝ նրանք հոկտեմբերի 15-ին Երեւանում հանդիպել են ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ, հոկտեմբերի 17-ին Բաքվում հանդիպել են Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ, խորհրդակցություններ անցկացրել երկու երկրների արտաքին գործերի եւ պաշտպանության նախարարների հետ:
Համանախագահները հանդիպել են նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի փաստացի իշխանությունների հետ:
Բաքվում համանախագահները հանդիպել են Լեռնային Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնքի նախագահի հետ: Լեռնային Ղարաբաղում համանախագահները զրուցել են մարդասիրական հարցերով Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցչի հետ:
Երկու առաջնորդները համանախագահներին տեղեկացրել են Աշգաբադում ԱՊՀ գագաթաժողովի շրջանակում իրենց վերջին զրույցի մանրամասները եւ իրենց գաղափարները, թե ինչպես է հնարավոր առաջ մղել կարգավորման գործընթացը: Համանախագահները ողջունել են մարդասիրական եւ անվտանգության կոնկրետ միջոցների ընդունման հեռանկարները՝ ուղղված բնակչությանը խաղաղությանը նախապատրաստելուն եւ լարվածությունը թուլացնելուն:
Համանախագահները եւս մեկ անգամ ընդգծել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի հովանու ներքո, նրա մանդատին եւ երկարատեւ պրակտիկային համաձայն, դիտարկման առաքելության բացառիկ կարեւորությունը, եւ երկրներին կոչ արել շարունակել սատարել ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի գործունեությունն ու ապահովել խոչընդոտների անհապաղ վերացումը, որոնք կարող են խանգարել մոնիթորինգային առաքելություններին: Երկրների ԱԳՆ ղեկավարները հաստատել են համանախագահների հովանու ներքո մինչեւ տարեվերջ հանդիպելու իրենց պատրաստակամությունը: Համանախագահները մոտ ժամանակներս կմեկնեն Վիեննա՝ տարածաշրջան այցի արդյունքների մասին տեղեկացնելու ԵԱՀԿ մշտական խորհրդին եւ Մինսկի խմբի անդամներին:

The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group (Igor Popov of Russian, Stéphane Visconti of France, and Andrew Schofer of the US), together with the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office (PRCIO) Andrzej Kasprzyk, visited the region from 14 to 17 October, OSCE’s official website reported
The Co-Chairs met with Prime Minister Nikol Pashinyan in Yerevan on 15 October and with President Ilham Aliyev in Baku on 17 October, and held consultations with the respective Foreign Ministers and Defence Ministers in both capitals. During their visit, the Co-Chairs also met with the de facto authorities in Nagorno-Karabakh. In Baku, the Co-Chairs met with the Chairman of the Azerbaijani Community of Nagorno-Karabakh. While in Nagorno-Karabakh, the mediators were briefed on humanitarian issues by the local representative of the International Committee of the Red Cross.
The two leaders briefed the Co-Chairs on their recent conversation during the CIS summit in Ashgabat and presented their ideas on how to advance the settlement process. The Co-Chairs welcomed the prospect of implementing specific humanitarian and security measures to prepare the populations for peace and reduce tensions.
The Co-Chairs once again stressed the critical importance of monitoring missions led by the PRCIO, in accordance with his mandate and longstanding practice. The Co-Chairs called on the sides to continue to support fully the activities of the PRCIO and his team and to ensure that any obstacles potentially interfering with monitoring missions are removed immediately.
The Foreign Ministers confirmed their intention to meet again under Co-Chair auspices before the end of the year.
The Co-Chairs will travel soon to Vienna to brief the OSCE Permanent Council and the members of the Minsk Group.