Այս օրինագիծը կատարյալ չէ եւ չի օգնի ամբողջությամբ լուծել վարչական դատարանների բեռնաթափման խնդիրը, սակայն այդ խնդրի իրականացման առաջին քայլն է: Հոկտեմբերի 22-ին ԱԺ նիստում Վարչական իրավախախտումների մասին օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագծի երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման ժամանակ այս մասին ասաց օրինագծի հեղինակ, իշխող «Իմ քայլը» դաշինքի պատգամավոր Նիկոլայ Բաղդասարյանը:
Նրա խոսքով՝ այս օրինագծի խնդիրն է հանրապետությունում վարչական դատարանների բեռնաթափումը: Նրա պարզաբանմամբ՝ Հայաստանում վարչական դատարաններն անչափ ծանրաբեռնված են, քանի որ քաղաքացիներն անգամ աննշան ճանապարհատրանսպորտային եւ այլ պատահարների դեպքում վիճելի հարցերի լուծման համար ուղղակի դիմում են դրանց: Այս ամենը էկականորեն դժվարացնում է դատարանների աշխատանքը, քանի որ այնքան էլ շատ ժամանակ չի մնում ավելի լուրջ գործերի պատշաճ քննության համար:
Օրինագծով, մասնավորապես, առաջարկվում է փոխել համանման գործերի քննության կարգը: Խորհրդարանի կողմից Բաղդասարյանի առաջարկած օրինագծի հավանություն ստանալու դեպքում քաղաքացիները պարտավոր են առաջին հերթին դիմումով դիմել վարչական մարմիններ, որտեղ այդ դիմումը պատշաճ կերպով կքննարկվի, այնուհետեւ 15 օրվա ընթացքում քաղաքացին կստանա իր հարցման պատասխանը: Սրա հետ մեկտեղ, ինչպես նշեց պատգամավորը, իրենք նախատեսում են Կառավարությանն առնընթեր առաձին մարմին ստեղծել, որը պետք է լուծի քաղաքացիների եւ պետական տարբեր կառույցների, մասնավորապես ոստիկանության եւ տուգանքների վճարման, վարչական ակտերի կատարման կատարածուների միջեւ ծագող վիճելի հարցերը:
Հեղինակի հավաստիացմամբ՝ իշխանությունները ցանկանում են լուծել մի քանի խնդիր: Բացի վարչական դատարանների բեռնաթափումից, նախատեսվում է կրճատել պետության ծախսերը պակաս էական գործերի քննության վրա, ինչպես նաեւ սպասելու ժամանակը:

Данный законопроект не идеален, и он не поможет полностью решить проблему разгрузки административных судов, но это первый шаг к реализации данной задачи. Об этом на заседании Национального Собрания в ходе обсуждения законопроекта о внесении изменений в Кодекс об административных правонарушениях во втором чтении заявил 22 октября автор законопроекта, депутат от правящего блока «Мой шаг» Николай Багдасарян.
По его словам, задача данного законопроекта – разгрузить административные суды в республике. Он пояснил, что Административные суды в Армении очень загружены, поскольку граждане в случае даже незначительных дорожно-транспортных и других происшествий напрямую обращаются к ним для разрешения спорных вопросов. Все это существенно усложняет работу судов, поскольку у них остается не так много времени для должного рассмотрения более серьезных дел.
Законопроектом, в частности, предлагается изменить порядок рассмотрения подобных дел. Так, в случае одобрения парламентом предложенного Багдасаряном законопроекта граждане будут обязаны, в первую очередь, обращаться с заявлением в административные органы, где данное заявление будет должным образом рассмотрено, и затем, в течение 15 дней, гражданин получит ответ на свой запрос. Вместе с тем, как отметил депутат, они планируют сформировать при Правительстве отдельный орган, которому предстоит разрешать спорные вопросы, возникшие между гражданами и различными государственными структурами, в частности, с Полицией и приставами по вопросу уплаты штрафов, административных актов и так далее.
Власти, как заверил автор, хотят решить несколько проблем. Помимо снижения загруженности административных судов, планируется сократить расходы государства на рассмотрение менее существенных дел, а также время ожидания.