Եվրահանձնաժողովի նախագահի պաշտոնից հեռացող Ժան-Կլոդ Յունկերը քննադատել է ԵՄ-ի կազմից Մեծ Բրիտանիայի դուրսբերման գործընթացը: «Բրյուսելի հետ ավելի քան 3 տարի տեւած բանակցությունները ժամանակի եւ էներգիայի զուր վատնում էին»,- ասել է Յունկերը՝ ելույթ ունենալով Եվրախորհրդարանում, հաղորդում է DW-ը:
Հիշեցնելով, որ ինքը բացմիցս ստիպված է եղել ԵՄ խորհրդարանի առջեւ բրեքզիթի թեմայով ելույթ ունենալ, Եվրահանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ միշտ ափսոսելու է Լոնդոնի որոշման համար: «Մենք կարող ենք նայել հայելու մեջ եւ վստահ լինել, որ արել ենք ամեն ինչ, որպեսզի դա կարգավորված ելք լինի»,- ասել է նա:
Իր հերթին, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը նշել է, որ Բրյուսելը երբեք չի համաձայնի բրեքզիթի կոշտ տարբերակի հետ: «Առանց գործարքի բրեքզիթը երբեք մեր որոշումը չի լինի»,- ասել է Տուսկը՝ նշելով, որ այդ մասին արդեն հայտնել է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնին:
Հոկտեմբերի 19-ին արտակարգ նիստի ընթացքում բրիտանացի խորհրդարանականները հավանություն են տվել փոփոխությանը, որը երկրի վարչապետին պարտավորեցնում է խնդրել ԵՄ-ին հետաձգել բրեքզիթը՝ հոկտեմբերի 31-ից ավելի ուշ ժամկետով, որպեսզի երկիրը խուսափի ԵՄ կազմից դուրսբերումից հետո քաոսից: Լոնդոնի կառավարությունը Բրյուսել համապատասխան նամակ է ուղարկել, սակայն առանց վարչապետի ստորագրության:
Միեւնույն ժամանակ, Ջոնսոնի երկրորդ նամակում ասվում է, որ նա սխալ քայլ է համարում հետաձգումը եւ մտադիր է մինչեւ ամսվա վերջ խորհրդարանով անցկացնել Բրյուսելի հետ համաձայնեցված համաձայնագիրը:
Սկզբնապես Մեծ Բրիտանիան պետք է դուրս գար ԵՄ կազմից մարտի 29-ին: Ապրիլին ԵՄ 27 երկրներ համաձայնեցին հետաձգել ժամկետը մինչ հոկտեմբերի 31-ը: Բրիտանական կառավարության նոր ղեկավարը բազմիցս հայտարարել է ցանկացած հանգամանքում, այդ թվում նաեւ առանց Բրյուսելի հետ համաձայնության բրեքզիթն իրականացնելու մտադրության մասին:

Уходящий с должности председателя Европейской комиссии Жан-Клод Юнкер раскритиковал процесс выхода Великобритании из состава ЕС. «Вызванные этим решением Лондона более чем трехлетние переговоры с Брюсселем были растранжириванием времени и энергии», - заявил Юнкер, выступая в Европарламенте в Страсбурге, передает DW
Упомянув, что он неоднократно должен был выступать перед парламентом ЕС на тему брекзита, глава Еврокомиссии отметил, что всегда будет сожалеть о решении Лондона. «Мы можем посмотреть в зеркало и быть уверенными, что сделали всё, чтобы это был урегулированный выход».
Глава Европейского совета Дональд Туск в свою очередь подчеркнул, что Брюссель никогда не согласится с жестким вариантом брекзита. «Брекзит без сделки никогда не будет нашим решением», - заявил Туск, отметив, что уже сообщил об этом британскому премьеру Борису Джонсону. Председатель Евросовета назвал сложной ситуацию в Лондоне после того, как в субботу, 19 октября, Великобритания запросила у ЕС отсрочку брекзита.
19 октября на экстренном заседании британские парламентарии одобрили поправку, обязывающую премьер-министра страны просить ЕС перенести брекзит с 31 октября на более поздний срок, чтобы избежать хаоса при выходе страны из состава Евросоюза. Правительствов Лондоне направило в Брюссель соответствующее письмо, впрочем, без подписи премьера.
В отправленном одновременно втором письме Джонсон указал, что считает отсрочку, на которой настаивает Палата общин, неправильным шагом и намерен еще до конца октября провести через парламент согласованное с Брюсселем соглашение.
Первоначально Великобритания планировала выйти из состава Евросоюза 29 марта, но к этому сроку так и не определилась с планом брекзита. В апреле 27 стран-членов ЕС на внеочередном саммите в Брюсселе договорились предоставить Лондону отсрочку до 31 октября. Новый глава британского правительства неоднократно объявлял о намерении реализовать брекзит к этому сроку при любых обстоятельствах, в том числе и без соглашения с Брюсселем.
Bloomberg: ЕС может начать перечислять Украине доход от активов РФ в июле
Так, ЕС планирует ввести налог на прибыль от заблокированных средств и использовать полученные деньги, около €3 млрд…