ԱՄՆ-ն պատրաստ է Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցներ սահմանել, եթե նրա իշխանությունները որոշում ընդունեն Սիրիայում ռազմական գործողությունը շարունակելու մասին: Այսպիսի հայտարարությամբ է հանդես եկել ԱՄՆ փոխնախագահ Մայքլ Փենսը Fox News-ի հետ հարցազրույցում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք ողջունում ենք մարտական գործողությունների կասեցումը եւ լիակատար հրադադարի հույս ունենք: Բայց նախագահը հստակ հասկացրել է, որ առաջիկա օրերին Թուրքիայի դեմ կսահմանի էլ ավելի լայնածավալ պատժամիջոցներ: Սա նշանակում է, որ մենք լավագույնին ենք հավատում եւ հույս ունենք, որ տառացիորեն արդեն վաղը օրվա վերջին կհաստատվի հրադադարի ռեժիմ»,- նշել է ԱՄՆ փոխնախագահը:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հոկտեմբերի 14-ին հրաման էր ստորագրել Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցների մասին՝ կապված Սիրիայում նրա ռազմական գործողության հետ: Նա այս փաստաթղթով ԱՄՆ Պետքարտուղարության եւ ֆինանսների նախարարության ղեկավարներին հանձնարարել էր որոշել, թե սահմանափակումները կոնկրետ ում նկատմամբ են մտցվելու: Խոսքն այն անձանց մասին է, որոնք «խոչընդոտում են Հյուսիսային Սիրիայում հրադադարին», ինչպես նաեւ խանգարում են արաբական երկրում քաղաքական կարգավորմանը:

The United States will be ready to impose sanctions on Turkey if its authorities decide to continue the military operation in Syria, said US Vice President Michael Pence in an interview with Fox News.
According to him, they welcome the suspension of hostilities and hope for a complete ceasefire. But the president made it clear that in the coming days he would introduce even more large-scale sanctions against Turkey, he said adding that this means that they believe in the best and hope that a ceasefire will be established literally by the end of tomorrow.
On October 14, US President Donald Trump signed an executive decree on sanctions against Turkey in connection with its military operation in Syria and instructed the heads of the US Department of State and the Department of the Treasury to decide in relation to whom the restriction would be introduced.