Հայաստանում պաշտոնյաների պարգեւատրումն իրականացվում է 2019-ի «Պետբյուջեի մասին» օրենքի շրջանակում, որն ընդունվել է ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից: Այս մասին հոկտեմբերի 23-ին ԱԺ-ում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ այդ օրենքի համաձայն՝ նախատեսված է 30 տոկոս պարգեւատրման ֆոնդի ստեղծում, որից էլ իրականացվում են պարգեւատրումները:
Ընդ որում, վարչապետի խոսքով, «Պետական ծառայողների պարգեւատրման մասին» օրենքը գործնականում չի գործում, իսկ աշխատավարձի շեմն արդեն վաղուց խախտվել է:
«Անցած տարի պարգեւատրումների հետ կապված սկանդալի արդյունքում պետբյուջեի նախագծի քննարկման ընթացքում ձեռք է բերվել համաձայնություն պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց, այդ թվում նաեւ ԱԺ պատգամավորների համար պարգեւատրման ֆոնդ ստեղծելու մասին: Օրինակ ԱԱԾ եւ ոստիկանության պաշտոնյաները պարգեւավճարներ չեն ստանում: Պարզապես նրանց աշխատավարձը բարձրացել է»,- ասաց վարչապետը:
Նշենք, որ պարգեւատրումների շնորհիվ՝ արտակարգ իրավիճակների նախարար Ֆելիքս Ցոլակյանը մայիս, հունիս, հուլիս եւ օգոստոս ամիսներին ստացել է 6 միլիոն դրամ աշխատավարձ, նույնը շրջակա միջավայրի նախարար Էրիկ Գրիգորյանի դեպքում էր:
Պետական ծառայողների աշխատավարձի չափը սահմանված է օրենքով: «Պետական ծառայողների պարգեւատրման մասին» օրենքի համաձայն՝ նախարարի աշխատավարձի գործակիցը 12 է: Նախարարի աշխատավարձը ստանալու համար այդ թիվը պետք է բազմապատկել բազային աշխատավարձով՝ 66 հազար 140 դրամով։ Գումարը կազմում է 793 հազար 680 դրամ, ներառյալ հարկերը: Միեւնույն ժամանակ, առանց օրենքում փոփոխություն կատարելու նախարարների աշխատավարձերը կրկնապատկվել են եւ դարձել 1,5 մլն դրամ։ Նույն պատկերն է նաեւ փոխնախարարների եւ գլխավոր քարտուղարների աշխատավարձերի դեպքում։ Ըստ օրենքի՝ փոխնախարարի աշխատավարձը 562 հազար 160 դրամ է, սակայն փաստացի դարձել է 1 մլն 60 հազար դրամ։ Իսկ գլխավոր քարտուղարի աշխատավարձը 595 հազար 260 հազար դրամից դարձել է 870 հազար դրամ:

Bonuses for officials in Armenia are carried out within the law on the 2019 state budget, which was adopted by the Armenian parliament, said PM Nikol Pashinyan Wednesday at the parliament.
According to the law on the 2019 state budget, the creation of a 30% bonus fund is envisaged, from which bonuses are paid to Armenian officials, he said.
Moreover, the law on remuneration of civil servants, is practically not valid, and the salary scale has long been violated, he said.
“Last year, as a result of the scandal with bonuses in the process of discussing the draft state budget, an agreement was reached on the formation of a bonus fund for persons holding public positions, including for Armenian parliament MPs, while NSS and Police officials, for example, do not receive bonuses. They simply had they salaries raised,” he noted.
According to him, thanks to the bonus, the Minister of Emergency Situations Felix Tsolakyan received a salary of AMD 6 million in May, June, July and August. The same amount was indicated in the case of the Minister of the Environment Erik Grigoryan. Meanwhile, the salaries of public servants are determined by law.
According to the law on remuneration of civil servants, the minister’s salary ratio is 12. And based on the coefficient established by the law, the salary of the deputy minister was supposed to be AMD 562 thousand 160, but in fact it turned out to be equal to AMD 1 million 60 thousand, while the salary of the Secretary General increased to AMD 870 thousand.