Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Լուիզ Մուշիկիվաբոյի հատուկ խորհրդական Դեզիրե Նյարուհիրիրային, հայտնում են կառավարության լրատվական ծառայությունից։
Վերջինս վարչապետին է փոխանցել Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի ջերմ ողջույններն ու նշել, որ տիկին Մուշիկիվաբոն նախատեսում է գալիք տարեսկզբին այցելել Երեւան՝ հանդիպելու կազմակերպությունում նախագահող երկրի՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ, քննարկելու կազմակերպության գործունեությանը վերաբերող մի շարք հարցեր: Դեզիրե Նյարուհիրիրան վարչապետին է ներկայացրել 2020 թվականին Թունիսում նախատեսվող ՖՄԿ գագաթնաժողովի կազմակերպման նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքը:
Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Լուիզ Մուշիկիվաբոյի՝ ՀՀ այցելելու նախաձեռնությունը եւ նշել, որ բոլոր այն նախաձեռնությունները, որոնք ուղղված են կազմակերպության գործունեության արդյունավետության բարձրացմանը՝ կստանան հայկական կողմի աջակցությունը:
Հանդիպման շրջանակում վերաստորագրվել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի պարտականությունների ստանձնման առնչությամբ աշխատանքային՝ նախկինում արդեն իսկ ստորագրված պայմանագիրը՝ որոշակի փոփոխություններով:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян 24 октября принял специального советника генерального секретаря Международной организации Франкофонии Дезире Ньярухириру. Об этом Новости Армении - NEWS.am сообщили в пресс-службе Правительства РА.
Дезире Ньярухирира передал премьер-министру теплые приветствия генерального секретаря Международной организации Франкофонии, отметив, что г-жа Луиз Мушикивабо планирует посетить Ереван в начале следующего года, чтобы встретиться с Пашиняном для обсуждения ряда вопросов, касающихся деятельности организации. Дезире Ньярухирира представил премьер-министру процесс подготовки к организации саммита МОФ в Тунисе в 2020 году.
Никол Пашинян приветствовал инициативу генерального секретаря МОФ Луиз Мушикивабо посетить Армению и отметил, что все инициативы, направленные на повышение эффективности деятельности организации, получат поддержку армянской стороны.