NEWS.am–ի տեղեկություններով՝ Սահմանադրական դատարանի նախկին նախկին նախագահ Գագիկ Հարությունյանը երեկ՝ հոկտեմբերի 24–ին ՀՔԾ-ում հարցաքննվել է վկայի կարգավիճակով։ Նրա հարցաքննությունն ընթացել է ԱԺ նախկին նախագահ Արա Բաբլոյանի հարցաքննությանը զուգահեռ։ Վերջինս հիշեցնենք, այս գործով ունի կասկածյալի կարգավիճակ։ Նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաները հարցաքննվել են ՀՔԾ–ում ՀՀ ՔՕ 300-րդ հոդվածի 1-ին մասի՝ իշխանությունը յուրացնելու հատկանիշներով քննվող քրեական գործի շրջանակներում ։
Այս գործի շրջանակներում երեկ կալանավորվել է ԱԺ աշխատակազմի նախկին ղեկավար Արսեն Բաբայանը։ Նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-300-րդ հոդվածի 1-ին մասով (իշխանության յուրացման օժանդակելը) եւ 314-րդ հոդվածի 1-ին (պաշտոնեական կեղծիք կատարելը) մասով նախատեսված հանցավոր արարքների կատարման համար։

Armenian Constitutional Court ex-head Gagik Harutyunyan was reportedly interviewed as a witness yesterday at the SIS. His interview was conducted in parallel with the interview of former Armenian parliament speaker Ara Babloyan.
He was interviewed amid detention of Armenian former deputy chief of staff, Arsen Babayanwho was arrested on suspicion of committing a crime under Article 314 (1) of the Criminal Code (committing official fraud). The next day, the Special Investigation Service (SIS) charged Babayan with Article 38-300 (aiding the usurpation of power) and Article 314 (1) (committing official fraud) of the Criminal Code, pursuant to which, in 2018, as Acting Deputy Chief of Staff of the NA, he had assisted in assuming the powers of the Constitutional Court by a group of officials, as well as had committed official fraud.