Նախկին ոստիկանապետ Հայկ Հարությունյանը հոգեբանորեն պատրաստ չէր պատասխանել հարցերին, որոնք նրա սրտով չէին։ Այս մասին Ազգային ժողովում հոկտեմբերի 25-ի ճեպազրույցում ասաց կառավարող «Իմ քայլը» դաշինքի պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանը։ Նրա խոսքով, եթե նրանք նրան հարցաքննեին փակ ռեժիմով, ապա նա կկարողանար պատասխանել շատ հարցերի։ «Նա շատ ծանր էր տանում այն փաստը, որ, այդ պաշտոնում լինելով, կատարել է որոշակի գործողություններ, թեեւ ժխտում էր, որ օրենքից դուրս է գործել։ Կարող եմ համոզված ասել, որ մարտի 1-ին ուժային համակարգը գործում էր կառավարման տարբեր կենտրոններից»,- ընդգծել է Քոչարյանը։
Հարությունյանի համար հոգեբանական խնդիրներից մեկը, ասել է պատգամավորը, այն էր, որ նա մինչ այդ աշխատել է քրեակատարողական համակարգում եւ չէր կարող անգամ մտածել, որ մի օր կարող է հայտնվել ճաղերի այն կողմում։ «Սկզբում պետք է պարզել՝ Հայկ Հարությունյանն ինքնասպա՞ն է եղել, թե՞ նրան սպանել են։ Նախաքննության մարմինների աշխատանքի որակը շատ կարեւոր է այս առումով, որպեսզի չծագեն քաղաքական շահարկումներ։ Այնուամենայնիվ, «Մարտի 1-ի» գործով այլեւս նշանակալի վկա չկա։ Վկաները կամ փախչում են, կամ հայտնվում նման տխուր վիճակներում։ Նույնը կատարվեց նաեւ «Հոկտեմբերի 27-ի գործով»,- անսպասելի ասել է Քոչարյանը։

Former Armenian police chief Hayk Harutyunyan was not psychologically ready to answer questions that he did not like, said My Step ruling bloc MP Andranik Kocharyan.
At the same time, according to him, if they had questioned him behind closed doors, he could answer many questions.
One of the psychological problems for Harutyunyan, the deputy said, was that he used to work in the penitentiary system and could not even imagine that one day he might be on the other side of the bars.
“First we need to find out if Hayk Harutyunyan committed suicide or was he killed? The quality of the work of the preliminary investigation bodies is very important in this regard, so that no political speculation arises. However, in the March 1 case, there is no longer a significant witness. Witnesses either run away or find themselves in such sad situations. The same thing happened in the October 27 case,” he said.