Թեհրանի եւ Բաքվի միջեւ երկկողմ հարաբերությունների զարգացումը ձեռնտու է ոչ միայն 2 երկրին, այլեւ տարածաշրջանին: Այս մասին հայտարարել է Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին՝ Բաքվում ընթացող Չմիավորման շարժման գագաթնաժողովի շրջանակում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ հանդիպման ժամանակ, փոխանցում է Tasnim-ը:
Ռոհանին նաեւ շեշտել է Հյուսիս-Հարավ տրանսպորտային միջանցքի կարեւորությունը՝ դրական գնահատելով այս նախագծում Իրանի եւ Ադրբեջանի համագործակցությունը եւ հույս հայտնելով, որ դրա եզրափակիչ փուլերը կիրականացվեն ավելի կարճ ժամկետներում:
Ալիեւն իր կողմից Բաքու Ռոհանիի այցը բնորոշել է որպես երկկողմ հարաբերությունների զարգացման լավ հնարավորություն:

The development of bilateral relations between Tehran and Baku is beneficial not only to two countries, but also to the region, Rouhani said at a meeting with his Azeri counterpart, Ilham Aliyev, in Baku on Thursday night on the sidelines of the 18th Summit of Non-Aligned Movement.
Rouhani also highlighted the importance of the International North-South Transport Corridor (INSTC) and noted that Iran and Azerbaijan have had very good cooperation in the INSTC project and Tehran hopes that its final phases are constructed more quickly, Tasnim reported.
Aliyev, in his turn, described the visit of Rouhani to Baku as a good opportunity for the development of bilateral relations.