Ռուսաստանցի մասնագետները, այդ թվում՝ զինվորական, կունենան Հայաստանի՝ Պենտագոնի փողերով ստեղծված կենսալաբորատորիաների երաշխավորված մուտքի իրավունք։ Ինչպես տեղեկացնում է «Կոմերսանտը», համապատասխան հուշագիրը նախատեսվում է ստորագրել Երեւան ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովի այցի  ժամանակ։
Հուշագրի վրա աշխատանքի ավարտի մասին, որը երաշխավորում է ռուսաստանցի մասնագետների մուտքի իրավունքը Հայաստանում գտնվող կենսալաբորատորիաներ, «Կոմերսանտին» ասել են բանակցությունների ընթացքին ծանոթ աղբյուրները եւ հայկական կողմը։ Փաստաթուղթը, նրանց խոսքով, նախատեսվում է ստորագրել նոյեմբերի 10-11-ին Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի Երեւան նախատեսված այցի ժամանակ։ «Պայմանավորվածությունը սկզբունքային է։ Մնացել է համաձայնեցնել մանրամասները»,- նշել է զրուցակիցներից մեկը։
Մեկ այլ աղբյուր հավաստիացրել է, որ փաստաթղթի տեքստը պատրաստ է եւ անցնում է միջգերատեսչական համաձայնեցման փուլով։ Նա պարզաբանել է, որ հուշագիրը նախատեսում է երկու երկրների համագործակցություն բժշկա-կենսաբանական ոլորտում։ Նրանց թվում, ովքեր կարող են այցելել Հայաստանում գտնվող կենսալաբորատորիաներ, տեղեկացրել է զրուցակիցը, ՌԴ առողջապահության եւ պաշտպանության նախարարությունների մասնագետներն են։
Մոսկվայում կասկածանքով են վերաբերվում փակ ռեժիմով գործող հետազոտական կենտրոններին։ Նաեւ այն պատճառով, որ դրանց արդիականացման եւ վերազինման ֆինանսավորումը կատարվել է Պենտագոնից։ Հիվանդությունների վերահսկման եւ կանխարգելման հայկական ազգային կենտրոնի արդիականացման համար ԱՄՆ պաշտպանության նախարարությունը հատկացրել է 10 մլն դոլար։
Ռուսաստանցի դիվանագետները, ինչպես նաեւ զինվորականները բազմիցս հայտարարել են, որ Մոսկվային մտահոգում է «ռազմական բժշկա-կենսաբանական ակտիվությունը» ՌԴ սահմանների մոտ։
Պենտագոնում բոլոր  մեղադրանքները գաղտնի փորձարկումների մասին հերքել են եւ անվանել անհեթեթ։ Վրաստանի իշխանություններն իրենց հերթին հայտարարել են, որ կենտրոնում աշխատում են բացառապես վրացի մասնագետներ։ Միեւնույն ժամանակ, ռուսական կողմն անցած տարի հրաժարվել է Թբիլիսիի մոտ գտնվող լաբորատորիա ՆԱՏՕ կազմակերպած այցելությունից։ Ռուսաստանի ԱԳՆ-ում վկայակոչել են այն, որ այցի նպատակը կենտրոն չի նախատեսել լիարժեք եւ որակյալ ստուգում այն մասին, թե ինչ աշխատանքներ են կատարվում այնտեղ։

Российским специалистам, в том числе военным, будет гарантирован доступ в биолаборатории в Армении, созданные на деньги Пентагона. Как сообщает «КоммерсанЪ», соответствующий меморандум планируется подписать во время визита в Ереван главы МИД РФ Сергея Лаврова.
О завершении работы над меморандумом, который гарантирует российским специалистам доступ в находящиеся в Армении биолаборатории, «Ъ» рассказали знакомые с ходом переговоров источники с российской и армянской стороны. Документ, по их словам, планируется подписать во время намеченного на 10–11 ноября визита в Ереван главы МИД России Сергея Лаврова. «Договоренность принципиальная. Осталось согласовать штрихи»,— отметил один из собеседников.
Другой источник подтвердил, что текст документа готов и проходит межведомственное согласование. Он пояснил, что меморандум предусматривает сотрудничество двух стран в медико-биологической сфере. В числе тех, кто сможет посещать работающие в Армении биолаборатории, сообщил собеседник, специалисты Минздрава и Минобороны РФ.
В Москве с подозрением относятся к действующим в закрытом режиме исследовательским центрам. В том числе потому, что финансирование их модернизации и оснащения шло через Пентагон. На модернизацию армянского Национального центра по контролю и профилактике заболеваний Минобороны США выделило $10 млн.
Российские дипломаты, а также военные неоднократно заявляли, что Москву настораживает «военная медико-биологическая активность» у границ РФ.
В Пентагоне все обвинения в тайных опытах отвергали и называли абсурдными. Грузинские власти в свою очередь заявляли, что в центре работают исключительно грузинские специалисты. При этом российская сторона в прошлом году отказалась от организованного НАТО посещения лаборатории под Тбилиси. В МИД России сослались на то, что программа визита в центр не предусматривала полноценной и качественной проверки того, что за работы там ведутся.