Հոկտեմբերի 27-ի ահաբեկչության 20-րդ տարելիցի կապակցությամբ ԱԺ են այցելել ՀՀԿ եւ ՀՅԴ ներկայացուցիչները` հարգանքի տուրք մատուցելու Հոկտեմբերի 27-ի զոհերի հիշատակին։
Լրագրողների հետ զրույցում  ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը Հոկտեմբերի 27-ը որակել է հանցագործություն Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ:
«Եթե կլինեն նոր հանգամանքներ, թող իրավապահ մարմինները զբաղվեն, ՀՀԿ-ն ամենաշահագրգռված ուժն է, որպեսզի եթե Հոկտեմբերի 27-ը բացահայտված չէ, ապա ամբողջությամբ բացահայտվի, մեզնից ավելի շահագրգիռ ուժ չկա, որովհետեւ կրկնում եմ` մենք կորցրել ենք մեր առաջնորդին` սպարապետ Վազգեն Սարգսյանը նախեւառաջ մեր առաջնորդն է եղել »,-ասել է նա:
Հարցին, թե ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը պատրաստ է այդ գործով մանրամասներ ներկայացնել, քանի որ այդ ժամանակ կարեւոր պաշտոն է զբաղեցրել, Շարմազանովը հակադարձել է, թե ով ասաց, որ ժամանակին չի ներկայացրել:  Շարմազանովը հավելեց, որ գործի բացահայտմմաբ պետք է զբաղվեն իրավապահ մարմինները, այլ ոչ թե քաղաքական գործիչները:
Ավելի վաղ Հոկտեմբերի 27-ի ահաբեկչության 20-րդ տարելիցի կապակցությամբ «Եռաբլուր» պանթեոն են այցելել պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը, ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Արտակ Դավթյանը, ՊՆ ներկայացուցիչներ, բարձրաստիճան զինվորականներ՝ հարգանքի տուրք մատուցելու սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի հիշատակին։ Զինվորական պանթեոնում էին նաեւ Երկրապահ կամավորական միության անդամները՝ ԵԿՄ նախագահ Սասուն Միքայելյանի գլխավորությամբ,  նաև Վազգեն Սարգսյանի եղբայրը՝ Արամ Սարգսյանը, 1999թ. հոկտեմբերի 27-ին զոհվածների մյուս հարազատները։
Հիշեցնենք, որ 20 տարի առաջ տեղի ունեցած ոճրագործության հետեւանքով զոհվեցին ՀՀ ԱԺ նախագահ Կարեն Դեմիրճյանը, ՀՀ վարչապետ Վազգեն Սարգսյանը, ԱԺ փոխնախագահներ Յուրի Բախշյանը եւ Ռուբեն Միրոյանը, ԱԺ պատգամավորներ Արմենակ Արմենակյանը, Հենրիկ Աբրահամյանը, Միքայել Քոթանյանը եւ օպերատիվ կառավարման հարցերով նախարար (փաստացի իրականացրել է փոխվարչապետի գործառույթներ) Լեոնարդ Պետրոսյանը:

YEREVAN. – Representatives of the Republican Party of Armenia (RPA) and ARF Dashnaktsutyun paid tribute to the victims of the October 27 attack.
Talking to reporters, spokesperson for RPA Eduard Sharmazanov described the attack as “a crime against the Republic of Armenia”.
“If there are new circumstances, let the law enforces deal with it. RPA is one of the most concerned parties for the October 27 crime to be disclosed fully if it hasn’t been done. There is no other force which is more concerned about the matter than we are, first of all because Vazgen Sargsyan was our leader,” he added.
Today is the 20th anniversary of the deadly shootings in the National Assembly (NA) of Armenia. Five gunman led by Nairi Hunanyan entered the hall and shot down NA President Karen Demirchyan, Prime Minister Vazgen Sargsyan and other six deputies.
As a result of the crime committed 20 years ago, NA President Karen Demirchyan, Prime Minister Vazgen Sargsyan, Vice Presidents Yuri Bakhshyan and Ruben Miroyan, MPs Armenak Armenakyan, Henrik Abrahamyan, Mikael Kotanyan, and Deputy Minister of Operations Leonard Petrosyan were killed.
Asked whether ex-president Serzh Sargsyan is ready to provide details as he was holding a key position in 1999 when the attack was carried out, Sharmazanov said Sargsyan had already provided details.