20 տարի անց պետք է հիշենք ու հերթական անգամ դատապարտենք Հայաստանի բնական զարգացման ուղին խեղած այս ոճրագործությունը։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է արել ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը՝ անդրադառնալով 1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ին կատարված ոճրագործությանը։
«1999թ. հոկտեմբերի 27֊ին ՀՀ Ազգային Ժողովում սպանվեցին Հայաստանի ԱԺ նախագահը, վարչապետը, այլ պետական այրեր։ Այդ օրը միշտ կմնա մեր նորանկախ պետության սեւ էջերից մեկը։
Այդ օրվանից 20 տարի անց մենք պետք է հիշենք ու հերթական անգամ դատապարտենք Հայաստանի բնական զարգացման ուղին խեղած այս ոճրագործությունը եւ եւս մեկ անգամ վերահաստատենք, որ բռնությունը չի կարող տեղ ունենալ մեր հասարակական ֊ քաղաքական կյանքում»։
Հիշեցնենք, որ 20 տարի առաջ տեղի ունեցած ոճրագործության հետեւանքով զոհվեցին ՀՀ ԱԺ նախագահ Կարեն Դեմիրճյանը, ՀՀ վարչապետ Վազգեն Սարգսյանը, ԱԺ փոխնախագահներ Յուրի Բախշյանը եւ Ռուբեն Միրոյանը, ԱԺ պատգամավորներ Արմենակ Արմենակյանը, Հենրիկ Աբրահամյանը, Միքայել Քոթանյանը եւ օպերատիվ կառավարման հարցերով նախարար (փաստացի իրականացրել է փոխվարչապետի գործառույթներ) Լեոնարդ Պետրոսյանը: Կարեն Դեմիրճյանը հուղարկավորվեց Կոմիտասի անվան պանթեոնում։

YEREVAN. – Twenty years after October 27 attack we have to remember and continue condemning this crime that violated the way of natural development of Armenia, president of Armenia’s National Assembly Ararat Mirzoyan said.
“President of the National Assembly, PM, other state officials were killed on October 27, 1999. This day will always remain as one of the darkest chapters of the history of our independent state.
20 years after we have to remember and continue condemning this crime which violated the way of natural development of Armenia and reiterate there is no place for violence in our public and political life,” he wrote on Facebook.
Today is the 20th anniversary of the deadly shootings in the National Assembly (NA) of Armenia. Five gunman led by Nairi Hunanyan entered the hall and shot down NA President Karen Demirchyan, Prime Minister Vazgen Sargsyan and other six deputies.
As a result of the crime committed 20 years ago, NA President Karen Demirchyan, Prime Minister Vazgen Sargsyan, Vice Presidents Yuri Bakhshyan and Ruben Miroyan, MPs Armenak Armenakyan, Henrik Abrahamyan, Mikael Kotanyan, and Deputy Minister of Operations Leonard Petrosyan were killed.