Հայոց ցեղասպանության եւ Անկարայի դեմ պատժամիջոցների մասին ամերիկացի օրենսդիրների որոշումները հակասում են երկու երկրների ռազմավարական հարաբերություններին եւ կվնասեն դրանց: Այս մասին Twitter-ում գրել է Թուրքիայի նախագահի վարչակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչության ղեկավար Ֆահրեթին Ալթունը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատում հայկական բանաձեւի հարցով քվեարկությունն անհանգստացնում է բորոլին, ովքեր անհանգստանում են թուրք-ամերիկյան հարաբերությունների համար: Նրանք, ովքեր այդ բանաձեւի օգտին են քվեարկել, պատասխանատվություն կկրեն այս անհանգիստ տարածաշրջանում Անկարայի եւ Վաշինգտոնի ռազմավարական հարաբերությունների վատթարացման համար»,- նշել է նա: Նա հավելել է, որ «անընդունելի է քաղաքական խնդիրների իրականացման համար պատմության քաղաքականացումը»:
Իր հերթին, Թուրքիայի նախագահի պաշտոնական ներկայացուցիչ Իբրահիմ Քալընը ԱՄՆ-ին կոչ է արել «առաջին հերթին նայել իր պատմությանը, ԱՄՆ-ի կողմից աջակցվող Քրդստանի բանվորական կուսակցություն ահաբեկչական կազմակերպության եւ ԱՍԱԼԱ-ի արյունոտ անցյալին»: «Այդ օրինագիծը պատմության քաղաքականացման ամոթալի օրինակներից է»,- գրել է նա Twitter-ում:
Հիշեցնենք, որ երեկ ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը ճանաչել է 1915-ին Օսմանյան կայսրությունում հայերի Ցեղասպանությունը: Բանաձեւին աջակցել է 223 կոնգրեսական, 191 օրենսդիր դեմ է արտահայտվել: Միեւնույն ժամանակ, Կոնգրեսի ստորին պալատն աջակցել է Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցների մասին օրինագծին՝ կապված Սիրիայի հյուսիս-արեւելքում Անկարայի ռազմական գործողությունների եւ ռուսական Ս-400 զենիթահրթիռային համակարգեր գնելու հետ:
«Օրինագիծը սպառնալիքի տակ է դնում Թուրքիայի հետ հարաբերություններն ու հակասում է ռազմավարական գործընկերության ոգուն: Նման փաստաթուղթը բացահայտ խախտում է ԱՄՆ պետական քաղաքականությունը այն ժամանակ, երբ ամերիկյան վարչակազմն ու Թուրքիան նպատակ ունեին հասնել 100-միլիարդանոց առեւտրաշրջանառության»,- նշել է Ալթունը:
Նշենք, որ Սիրիայի հյուսիսում Թուրքիայի ձեռնարկած «Խաղաղության աղբյուր» գործողությունները նպատակ ունեն տարածքներն ազատել քրդական կազմավորումներից, որոնք Անկարան ահաբեկչական է ճանաչել: Պատժամիջոցների մասին նախաձեռնությունն ԱՄՆ նախագահին պարտավորեցնում է սահմանափակումներ մտցնել այն անձանց դեմ, որոնք ներգրավված են Սիրիայում ռազմական գործողություններին, նրանց թվում է Թուրքիայի ազգային պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարը: Սակայն այդ օրինագիծը նախագահի կողմից ստորագրվելուց առաջ պետք է անցնի մի շարք գործընթացներ եւ քվեարկության դրվի:

Решения американских законодателей о Геноциде армян и санкциях против Анкары напрямую противоречат стратегическим отношениям двух стран и навредят им. Соответствующее сообщение разместил в среду в Twitter руководитель управления по связям с общественностью администрации президента Турции Фахреттин Алтун, передает ТАСС
«Голосование по армянской резолюции в Палате представителей Конгресса США в крайней степени беспокоит всех, кто дорожит турецко-американскими отношениями. Те, кто голосовал в поддержку резолюции, будут нести ответственность за ухудшение стратегических отношений [Анкары и Вашингтона] в этом неспокойном регионе», - указал он. Алтун добавил, что «политизация истории ради выполнения политических задач неприемлема».
Официальный представитель президента Турции Ибрагим Калын в свою очередь призвал США «сначала посмотреть на свою историю, на кровавое прошлое поддерживаемых Америкой террористических организаций Рабочая партия Курдистана и АСАЛА». «Этот законопроект является одним из постыдных примеров политизации истории», - написал он в Twitter.
Палата представителей Конгресса США во вторник признала Геноцид армян в Османской империи в 1915 году. 223 конгрессмена поддержали резолюцию, 191 законодатель высказался против. Тогда же нижняя палата Конгресса поддержала и законопроект о санкциях в отношении Турции и ее финансового сектора в связи с проведением Анкарой военной операции на северо-востоке Сирии и покупкой российских зенитных ракетных систем С-400.
«Законопроект Палаты представителей с угрозой санкций в отношении Турции вступает в прямое противоречие с духом стратегического партнерства. Такой документ открыто нарушает государственную политику США, когда американская администрация и Турция нацелились на достижение 100-миллиардного торгового оборота», - указал Алтун. Он добавил, что «попытки наложить санкции на союзника по НАТО ради защиты террористической организации могут быть лишь проявлением политической близорукости и отрывом от реальности».
Турецкая операция «Источник мира» на севере Сирии имела целью освобождение территорий от вооруженных курдских формирований, признанных Анкарой террористическими, но получавшими помощь и содействие Вашингтона. Инициатива о санкциях обязывает президента США Дональда Трампа ввести ограничения против лиц, причастных к военной операции в Сирии, в том числе против министра национальной обороны Хулуси Акара. Однако этот законопроект должен еще пройти ряд процедур и голосований, прежде чем поступит на подпись президенту.