Դժվար է գերագնահատել ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւի ընդունումը: Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 30-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց Հանրային խորհրդի նախագահ Վազգեն Մանուկյանը՝ հավելելով, որ պետք է շնորհավորել սփյուռքում գործող այն կառույցներին, որոնք տարիներ շարունակ հետապնդում էին այդ հարցը եւ հասան իրենց նպատակին:
«Իհարկե, այստեղ մեծ նշանակություն ունեն թուրք-ամերիկյան հարաբերությունների հարցը, բայց քաղաքականությունը հենց այն է, որ դու ճիշտ քաղաքական պահին կարողանաս քո ճիշտ խնդիրը դնել: Այս տեսակետից կրկնակի կարելի է շնորհավորել, որ իրենք կարողացան ճիշտ պահին ճիշտ քայլը անել»,-ասաց Մանուկյանը:
Նա ընդգծեց, որ Ցեղասպանության ճանաչումը ոչ միայն պարտավորություն է սերունդների նկատմամբ, ոչ միայն հիշողություն է, այլեւ մի փոքր ավելացնում է մեր անվտանգության մակարդակը:

Трудно переоценить факт принятия Палатой представителей США резолюции о признании Геноцида армян. Об этом на встрече с журналистами 30 октября заявил председатель Общественного совета Армении Вазген Манукян.
Он поздравил структуры диаспоры, которые годами занимались этим вопросом и достигли своей цели.
«Конечно, здесь очень важен вопрос турецко-американских отношений, но политика именно такова, что в нужный момент ты можешь правильно решить свою проблему. С этой точки зрения можно их еще раз поздравить, что они смогли сделать правильные шаги в нужное время », - отметил Манукян.
Напомним, что Палата представителей Конгресса США 29 октября приняла резолюцию о признании Геноцида армян.