Դժվար է գերագնահատել ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւի ընդունումը: Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 30-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց Հանրային խորհրդի նախագահ Վազգեն Մանուկյանը՝ հավելելով, որ պետք է շնորհավորել սփյուռքում գործող այն կառույցներին, որոնք տարիներ շարունակ հետապնդում էին այդ հարցը եւ հասան իրենց նպատակին:
«Իհարկե, այստեղ մեծ նշանակություն ունեն թուրք-ամերիկյան հարաբերությունների հարցը, բայց քաղաքականությունը հենց այն է, որ դու ճիշտ քաղաքական պահին կարողանաս քո ճիշտ խնդիրը դնել: Այս տեսակետից կրկնակի կարելի է շնորհավորել, որ իրենք կարողացան ճիշտ պահին ճիշտ քայլը անել»,-ասաց Մանուկյանը:
Նա ընդգծեց, որ Ցեղասպանության ճանաչումը ոչ միայն պարտավորություն է սերունդների նկատմամբ, ոչ միայն հիշողություն է, այլեւ մի փոքր ավելացնում է մեր անվտանգության մակարդակը:

YEREVAN. – It is difficult to overestimate the US House of Representatives’ adoption of the resolution recognizing the Armenian Genocide. Vazgen Manukyan, Chairman of the Public Council of Armenia, stated this at a press conference today, adding that it is necessary to congratulate those Armenian diaspora structures that have pursued the issue for years and achieved their goal.
"Of course, the issue of Turkish-American relations is of great importance here. But the policy is just that you can put your right issue at the right political moment. From this point of view it can be congratulated again that they were able to take the right step at the right time,” Manukyan said.
He emphasized that the recognition of the Genocide is not only an obligation to the generations, not only a memory, but it also somewhat increases the level of our security.