Հայաստանի կառավարությունը մերժել է դատական դեպարտամենտի հայտը՝ համապատասխան պաշտոնների նշանակել եւս 10 դատավորի։ Այս մասին խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում, 2020 թվականի պետբյուջեի նախագծի քննարկումների ժամանակ, հոկտեմբերի 30-ին ասաց Հայաստանի դատական դեպարտամենտի ղեկավար Կարեն Փոլադյանը։
Նա մասնավորապես նշեց, որ դատական համակարգը հանրապետությունում ծանրաբեռնված է եւ կարիք ունի դատավորների թվի ավելացման, ինչը կարող էր թույլ տալ պակասեցնել վարչական դատարանների ծանրաբեռնվածությունը։ Բացի այդ, Փոլադյանն առաջարկել է բարձրացնել դատավորների աշխատավարձը։
Մինչդեռ,  կառավարության որոշման մասին հայտարարությունը առաջ բերեց կառավարող «Իմ քայլը» դաշինքի պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանի դժգոհությունը, որը ղեկավարում էր այսօրվա քննարկումները։
Վրդովված պատգամավորը դիմեց ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանին՝ պահանջելով պարզաբանել իրավիճակը։
«Ինչո՞ւ են այդ ոլորտում խնդիրներ ծագում։ Դուք հո չե՞ք պնդելու, որ դա էլ է օրենքով նախատեսված։ Լավ, աշխատավարձերը կանոնակարգվում են օրենքով, եւ մենք դրանք բարձրացնել չե՞նք կարող։ Ուրեմն, ինչո՞ւ ենք մենք մերժում ստացել նաեւ այս դեպքում»,- հետաքրքրվել է Վարդանյանը։
Ի պատասխան՝ Ատոմ Ջանջուղազյանը, հանգիստ տոնով, անդրդվելի եւ միանգամայն անսպասելի բոլորի համար ասել է, որ կարող է նման պնդում անել, քանի որ այդ թվերը նույնպես նախատեսված են օրենքով։ Դա ծիծաղ առաջացրեց դահլիճում։
«Օրենքով կանոնակարգվում է դատավորների թիվը։ Հենց որ այդ թիվը վերանայվի, մենք անմիջապես կսկսենք վերանայել ֆինանսավորման հարցը»,- պարզաբանեց ֆիննախարարը։

The Armenian government rejected a request from the judicial department for the appointment of 10 more judges, said the head of the Armenian judicial department Karen Poladyan on Wednesday at the joint meeting of the standing parliamentary commissions during the preliminary discussion of the draft state budget for 2020.
According to him, the judicial system in the republic is overloaded and needs to increase the number of judges, which could reduce the burden on administrative courts. Poladyan also suggested raising the salaries of judges.
Meanwhile, the statement on the government’s decision caused dissatisfaction of the My Step ruling bloc MP, Vladimir Vardanyan, who led the discussion today.
The displeased deputy appealed to the Finance Minister Atom Janjughazyan with a demand to clarify the situation.
“Why did we have problems in this area? You will not argue that this is prescribed by law? Well, salaries are regulated by law, and we can’t raise them? So why did we get a refusal in this case as well?” Vardanyan wonders
Janjughazyan, in his turn, noted he could make such statements, since these figures are also provided for by law. This caused a laugh in the audience.
“The law regulates the number of judges. As soon as this amount is reviewed, we will immediately review the issue of financing,” he said.