ԱՄՆ Սենատում բանաձեւ անցկացնելն անհամեմատ ավելի բարդ է լինելու: Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է քաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանը:
Նա, մասնավորապես, նշել է. «ԱՄՆ Կոնգրեսի ստորին` Ներկայացուցիչների պալատում ընդունված բանաձեւի բովանդակությամբ մեկ այլ բանաձեւ արդեն իսկ ներկայացված է Սենատի քննարկմանը:
ԱՄՆ կոնգրեսի վերին պալատում` Սենատում, Ցեղասպանության բանաձեւի անցկացումն անհամեմատ ավելի բարդ գործընթաց է լինելու: Խնդիրն այն է, որ Սենատի պրակտիկայում կա այսպես կոչված «վետոյի» կիրառումը (Senate Hold): Սա նշանակում է, որ 100 սենատորներից յուրաքանչյուրը կարող է այն կիրառել եւ «բլոկ» անել ցանկացած իրավական ակտ, կամ բանաձեւ` կանխելով դրա մուտքը լիագումար օրակարգ եւ քվեարկությունը:
Մեր լոբբիստներին այս գործընթացը լավ ծանոթ է: Մենք այն երկու անգամ կիրառել ենք Հայաստանում եւ Ադրբեջանում դեսպանի թեկնածուներ Մեթյու Բրայզայի եւ Ջոն Հոգլանդի դեմ (Սենատոր Մենենդեզի ձեռամբ):
Իրավական գործընթացների մեջ չեմ խորանում, բայց այստեղ մեզ համար կրիտիկական նշանակություն ունի հանրապետական մեծամասնության առաջնորդ Միտչ ՄքՔոննելի աջակցությունը:
Այս պահին ունենք 16 սենատորի սկզբնական աջակցություն եւ մեկ սենատոր, ով ի զարմանս ինձ եւ իր թուրք ընկերների, միացել է աջակիցներին (Cory Booker):

Passing a resolution in the US Senate will be far more difficult. Political scientist Suren Sargsyan wrote about it on his Facebook page.
In particular, he noted: "Another resolution with the content of the resolution adopted at the US House of Representatives has already been submitted to the Senate for discussion.
In the upper house of the US Congress, in the Senate, the passage of the [Armenian] Genocide resolution will be a much more complicated process. The problem is that there is a so-called "veto" application (Senate Hold) in Senate practice. This means that any of the 100 senators can enforce it and “block” any legal act or resolution preventing its entry into the full agenda and voting.
This process is well known to our lobbyists. We have twice used it against [US] ambassador candidates to Armenia and Azerbaijan Matthew Bryza and John Hoagland (by Senator Menendez).
I'm not going into the legal process, but the support of Republican Majority Leader Mitch McConnell is of critical importance to us here.
At the moment we have the initial support of 16 senators and one senator who, to my surprise and his Turkish friends, has joined supporters (Cory Booker).”