Կա մի իրողություն։ Եթե ես իմանամ, որ Հայաստանի կառավարությունը պատրաստ է ընդունել եւ աշխատանքի տեղավորել համեմատաբար բարձր աշխատավարձով 20-100 մասնագետի, որոնք ավարտել են աշխարհի լավագույն համալսարանները, ես ձեզ հավաստիացնում եմ, որ կգտնեմ ու կբերեմ նման մարդկանց Հայաստան։ Այս մասին խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում, 2020 թվականի պետբյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ, հոկտեմբերի 31-ին ասել է Սփյուռքի հարցերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը՝ պատասխանելով հայրենադարձության մասին պատգամավորների հարցերին։
Հարցը, նրա խոսքով, միայն այն է, թե պատրաստ է արդյոք Հայաստանն սկսել այդ գործընթացը, թե ոչ։ Սինանյանը տեղեկացրել է, որ իրենք պատրաստվում են իրականացնել ծրագիր՝ ուղղված արտասահմանից անհրաժեշտ մասնագետների ներգրավմանը, եւ դրա համար նախատեսվում է հատկացնել 90 մլն դրամ, քանի որ, ինչպես նա նշեց, անհրաժեշտ է ստեղծել համապատասխան բազա, որը կնպաստի երիտասարդության առողջ մոտիվացիայի կազմավորմանը։
«Եթե ցանկանում եք իմանալ, թե ապագայի ինչ ծրագրեր ունենք, ապա մենք հիմա աշխատում ենք «Հայաստան-2050» տեսլականի իրագործման վրա, որի համաձայն՝ մինչեւ այդ թվականը Հայաստանում բնակչության թվաքանակը պետք է աճի, առնվազն, մինչեւ 5 մլն մարդու»,- ասել է Սինանյանը՝ նշելով, որ երիտասարդությանը եւ բարձրորակ մասնագետների ներգրավելու համար անհրաժեշտ է ստեղծել համապատասխան պայմաններ լավ վճարվող աշխատանքի նրանց տեղավորելու նպատակով, քանի որ արտասահմանում այդ աշխատանքի համար նրանք կարող են զգալիորեն ավելի շատ ստանալ, քան պատմական հայրենիքում։
Սփյուռքի գործերի հանձնակատարի փաստարկները թերահավատություն եւ բազմաթիվ հարցեր առաջացրին պատգամավորների շրջանում։ Օդում կախված մնաց նաեւ հարցը, թե ինչ են մտադիր անել իշխանությունները Հայաստանում ծնված եւ այստեղ ապրել ցանկացող երիտասարդության համար։

Есть одна реальность. Если я буду знать, что Правительство Армении готово принять и устроить на работу на относительно высокий оклад 20 – 100 специалистов, окончивших лучшие университеты мира, то я заверяю вас, что найду и привезу таких людей в Армению. Об этом на совместном заседании постоянных парламентских комиссий во время предварительного обсуждения проекта госбюджета на 2020 год заявил 31 октября Главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян, отвечая на вопросы депутатов о репатриации.
Вопрос, по его словам, заключается лишь в том, готовы ли в Армении начать данный процесс или нет. Синанян сообщил, что они собираются реализовать программу, направленную на привлечение необходимых специалистов из-за рубежа, и для этого планируется выделить 90 миллионов драмов, поскольку, как он отметил, необходимо создать соответствующую базу, способствующую формированию здоровой мотивации у молодежи.
«Если вы хотите знать, какие у нас планы на будущее, то мы сейчас работаем над реализацией видения «Армения – 2050», согласно которому к этому году в Армении численность населения должна возрасти, как минимум, до 5 миллионов человек», - сказал Синанян, отметив, что для привлечения молодежи и высококлассных специалистов необходимо создать соответствующие условия для их трудоустройства на хорошо оплачиваемую работу, поскольку за рубежом за ту же работу они могут получать существенно больше финансовых средств, чем на своей исторической родине.
Доводы уполномоченного по делам диаспоры вызвали скептицизм и множество вопросов у депутатов. В воздухе также повис вопрос, что намерены делать власти для молодежи родившейся и желающей жить в Армении.