ՀՀ կառավարությունը ստանձնել է մարդու իրավունքների հանդեպ իր պատրաստակամությունը, ստորագրել է Ստամբուլյան կոնվենցիան եւ հիմա պետք է վավերացնի: Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 1-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանը՝ ընդգծելով, որ ինքը կողմ է այդ Կոնվենցիային:
Հարցին, թե այդ կոնվենցիայի դեմ հանրության տրամադրությունները կարո՞ղ են ազդել գործընթացի վրա, Բաթոյանն արձագանքեց, որ իրենց նախարարությունն այդ գործընթացի հետ առնչություն չունի. «Մեր գործառույթն է աջակցել նրանց, որոնք ենթարկվել են ընտանեկան կամ կենցաղային բռնության: Մենք նաեւ նրանց սոցիալական աջակցություն ենք տրամադրում: Ես կարծում եմ, որ կանանց հանդեպ բռնությունը պետք է կանխարգելել, ծրագրեր իրականացնել: Այս պահին սրանով սահմանափակված է մեր գործունեությունը»:
Դիտարկմանը, թե արդյոք հնարավոր չէ՞ այդ ամենն իրականացնել առանց Ստամբուլյան կոնվենցիայի վավերացման, նախարարն ասաց, որ Հայաստանի գործող օրենսդրությունն այդ առումով թերի է. «Մենք այդ ուղղությամբ աշխատում ենք, բայց Կոնվենցիան աջակցելու է, որ ավելի լավ մեխանիզմներ ունենանք»:
Նախարարը նաեւ նշեց, որ իրենց խնդիրն է իրազեկել մարդկանց, թե ինչի մասին է կառավարության քաղաքականությունը, ինչի մասին է Ստամբուլյան կոնվենցիան, ինչ է բռնությունը, ինչ է նախատեսում իրականացնել. «Մենք կարիք ունենք մեր ծրագրերի մասին հանրության հետ ավելի շատ խոսելու, բարձրաձայնելու: Անկախ նրանից, թե ով դրանից գոհ կլինի, ով՝ դժգոհ, մենք պետք է իրազեկման աշխատանքներ իրականացնենք: Մենք հակաքարոզչությանը պատասխանելու անհրաժեշտւթյուն չենք տեսնում»:

YEREVAN. – The Armenian government has committed itself to human rights, signed the Istanbul Convention, and now has to ratify it. Minister of Labor and Social Affairs Zaruhi Batoyan said this to reporters  today, stressing that she is for this Convention.
Asked if public sentiment against the convention could affect the process, Batoyan responded that their ministry had nothing to do with the process. “Our job is to support those who have been subjected to domestic or household violence. We also provide them with social support. I think that violence against women should be prevented and programs implemented. At the moment, our activities are limited to that."
To the question whether it is possible to do this without ratification of the Istanbul Convention, the Minister said that the current legislation of Armenia is incomplete in that regard. "We are working in that direction, but the Convention will help us to have better mechanisms."
The minister also mentioned that their task is to inform the people about what the government's policy is about, what the Istanbul Convention is about, what violence is, what it plans to implement. “We need to talk, voice to the public more about our plans. Regardless of who is satisfied or dissatisfied, we must carry out awareness activities. We see no need to respond to anti-propaganda.”