Նրանք, որոնք դեմ կգնան մեր ազգային գոյության ձեւերի պահպանմանը, դեմ կգնան հայկական արժեքներին, ովքեր կփորձեն արտաքին ճնշումների ներքո ստիպեն, որ Ստամբուլյան կոնվենցիան վավերացվի, այդ կազմակերպություններն ու անձինք թող ականջներին օղ անեն, որ այդ կոնվենցիան Հայաստանում տեղ չունի, պայքարը լինելու է մինչեւ վերջ: Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 1-ին, Երեւանում ԵԽ գրանսենյակի դիմաց հայտարարեցին Ստամբուլյան կոնվենցիայի վավերացման դեմ ընթացող բողոքի ակցիայի մասնակիցները:
«Սա արժեհամակարգային պատերազմ է, իսկ պատերազմում կռվում են մինչեւ վերջ: ԵԽ-ին հորդորում ենք՝ սրանից հետո Հայաստանին միջազգային պայմանագրեր դեմ տալուց հասկանան, որ կարող են տակը մնան, որ իրենց պայմանագրերը վերցնեք ու գրողի ծոցը գնաք»,-ասաց ակցիայի մասնակիցներից մեկը:
«Կամք» նախաձեռնության ղեկավար Վահագն Չախալյանն էլ ասաց, որ Ստամբուլյան կոնվենցիայի շուրջ քննարկումները, որոնք այսօր տեղի են ունեցել ԱԺ-ում ԵՄ ներկայացուցիչների մասնակցությամբ, ոչ մի արժեք չունի, քանի որ այն գաղտնի է պահվել ժողովրդից:
Ակցիայի մեկ այլ մասնակից դիմելով եվրոպական երկրներին, նշեց. «Դուք փորձում եք բոլոր մաքուր պետություններին, ազգերին իջեցնել ձեր մակարդակին: Մենք իջնելու տեղ չունենք: Մի երկիր, որտեղ օջախում մայրը սուրբ է, դուք չեք կարող նրան նսեմացնել: Հավասարություն տալ, նշաբնակում է տալ գնահատական, իսկ մեր օջախի մայրերը չունեն գնահատական, նրանք սուրբ են, աստվածուհիներ են մեզ համար: Եկել եք ասում եք՝ հայ կինը չպետք է ճնշվի, հայ կինը սեռական առանձնահատկություն է: հայ կինը կին չպետք է կոչվի, նա հայ մայր է, քույր է, սրբամայր է»:
Միաժամանակ ԱԺ բակում Ստամբուլյան կոնվենցիայի վավերացման դեմ բողոքի ակցիա է ընթացել, որից հետո տեղի է ունեցել երթ Երեւանի փողոցներով:

Those who go against preservation of our nation and Armenian values and try to force ratification of the Istanbul Convention under foreign pressure, those organizations and individuals should know that the Istanbul Convention isn’t going to be ratified and that we are going to fight until the end. This is what participants of the protest against ratification of the Istanbul Convention declared in front of the Council of Europe Office in Yerevan today.
“This is a war for system of values, and a war is fought until the end. We urge the Council of Europe to understand that it might face problems when trying to make Armenia sign international agreements from now on,” one of the participants said.
Leader of Kamq (Will) initiative Vahagn Chakhalyan said the discussions that the National Assembly held in regard to the Istanbul Convention with representatives of the European Union are worthless since they are confidential.
The National Assembly today held a closed discussion on ratification of the Istanbul Convention with Members of Parliament and high-ranking representatives of the Council of Europe. Among the participants was Vice-President of the Venice Commission Veronica Belkova and President of GREVIO Marceline Naudi.
At the same time, citizens held a protest against ratification of the Istanbul Convention in front of the National Assembly and a march through the streets of Yerevan.