2020-ին ԵՄ-ի կողմից Հայաստանին տրամադրվելիք դրամաշնորհների ծավալը ոչ միայն չի նվազել, այլ նաեւ աճել է 2 անգամ: Այս մասին նոյեմբերի 1-ին ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստին 2020-ի պետբյուջեի նախագծի նախնական քննարկման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը:
Նա նշեց, որ ռազմավարությունը պետք է աստիճանաբար փոխվի, եւ Հայաստանը դրամաշնորհներ ստացող երկրից պետք է վերածվի երրորդ երկրներին ֆինանսական աջակցություն տրամադրող երկրի:
«Մենք ակտիվորեն աշխատում ենք մեր պոտենցիալի մեծացման ուղղությամբ»,- ընդգծեց Ջանջուղազյանը:
Հիշեցնենք, որ  ԵՄ-ը պատրաստակամություն է հայտնել 2020-ին Հայաստանին 78,8 մլրդ դրամի դրամաշնորհներ եւ ֆինանսական օգնություն տրամադրել:

The EU grants provided to Armenia for 2020 has almost doubled, said Minister of Finance Atom Janjughazyan at a joint meeting of the standing parliamentary commissions during a preliminary discussion of the draft state budget for 2020 on Friday.
According to him, the strategy should gradually change so that Armenia becomes a country that provides financial support to third countries.
“We are actively working to build our potential,” Janjughazyan noted.
By the way, the EU expressed its readiness to provide grants and financial support in the amount of AMD 78.8 billion to Armenia in 2020.