Հայաստանում ռուսական ռազմաբազան իր մարտունակությամբ կանխում է ագրեսիան. Երկրորդ ռուսական ռազմակայանի շնորհիվ եւ ՀԱՊԿ-ի անդամակցության շնորհիվ մենք պատրաստել ենք մոտ 4 հազար սպա եւ դա արվել է անվճար: Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 4-ին, լրագրողների հետ զրույցում նշեց պաշտպանության նախկին նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը՝ հավելելով, որ խոսքը մոտ 8900 մլն դոլարի մասին է:
Մյուս կողմից, ըստ նրա, Հայաստանում բանակաշինության գործում մեծ դեր է ունեցել Ռուսաստանի հետ համագործակցությունը: «Երբ մենք ունեցանք հնարավորություն եւ պատրաստեցինք սպաներ, մենք ունեցանք կորուստների 3-4 անգամ նվազում»,-ասաց Վաղարշակ Հարությունյանը:
Անդրադառնալով օրերս Տավուշի ուղղությամբ Ադրբեջանի զինուժի գործողություններին, Վաղարշակ Հարությունյանը հիշեցրեց, որ ՀԱՊԿ պայմանագրում նշված է, որ կարող են միջամտել ագրեսիայի դեպքում միայն: Նրա խոսքով, Ադրբեջանի զինուժի այդ գործողություններն ագրեսիա չեն. «Ագրեսիան այն է, երբ քո տարածքն են վերցնում: Երկրորդ ՀԱՊԿ-ի պայմանագրում նշված է, որ կառույցը միջամտում է, երբ տվյալ պետությունը դիմում է իրեն: Եթե մենք համրում ենք անհրաժեշտ, որ մեր ուժերը բավարար չեն, կարող ենք դիմել: Մենք Ադրբեջանի զինուժի գործողությունները կանխում ենք միայն այն ուժերով, որոնք իրականացնում են մարտական ծառայություն: Մենք նույնիսկ զորք չենք ուղարկում այնտեղ: Սիմիրիկինը բազմիցս հայտարարել է, որ եթե լինի ագրեսիա, ՀԱՊԿ-ն կկատարի իր գործողությունները»,-ընդգծեց Հարությունյանը:
Նա անդրադարձավ նաեւ հայտարարություններին, որ ՌԴ-ն դեմ չէ, որ Ադրբեջանը մաս կազմի ՀԱՊԿ-ին: Հարությունյանը հիշեցրեց, որ ժամանակին Ադրբեջանը եղել է ՀԱՊԿ անդամ. «Սակայն անցավ երկու տարի եւ մի անգամ նիստերից մեկում հեյդար Ալիեւը ՌԴ նախագահ Ելցինին ասաց՝ մենք մտել ենք ՀԱՊԿ, որ Ղարաբաղի հարցը լուծվի, բայց չի լուծվում, ՀԱՊԿ-ը չի աջակցում Ադրբեջանին: Ելցինը պատասխանեց, որ ՀԱՊԿ-ն գործում է միայն ագրեսիայի դեպքում, իսկ Ղարաբաղի հարցը լուծվում է այլ սկզբունքներով: Մոտեցումը որ հիմա Ադրբեջանը կդառնա ՀԱՊԿ անդամ, ես գրեթե բացառում եմ: Այս իրավիճակում Ադրբեջանը չի դիմելու այդ հարցով եւ այդտեղ կա Թուրքիայի գործոնը: Թուրքիան իր վերահսկողությունն է հաստատել Ադրբեջանի բանակում: Մյուս կողմից հայաստանը դա թույլ չի տա»,-ասաց նա:

Присутствие российской военной базы в Армении пресекает агрессию. Об этом заявил бывший министр обороны Армении Вагаршак Арутюнян на встрече с журналистами.
Бывший министр напомнил, что благодаря наличию базы и членству в ОДКБ проходит подготовку около 4 тысяч офицеров, и делается это бесплатно.
Вагаршак Арутюнян напомнил значение сотрудничества с Россией в вопросах армейского строительства. «Когла у нас появилась возможность качественной подготовки офицеров, потери сократились в 3-4 раза», - напомнил Арутюнян.
Говоря об обстрелах ВС Азербайджана армянской области Тавуш, Вагаршак Арутюнян напомнил, что вмешательство ОДКБ возможно в случае прямой агрессии, а в данном случае речь не идет об агрессии.  «Агрессия это когда противник отбирает территорию или вступает на территорию. В договоре ОДКБ отмечено, что организация вмешивается, когда государство обращается к ней. Если мы считаем, что своих сил недостаточно, можем обратиться. Мы пресекаем действия Азербайджана теми силами, которые несут боевое дежурство. Мы даже не посылаем армию туда. Семериков неоднократно заявлял, что в случае агрессии ОДКБ выполнит свои обязательства», - подчеркнул Вагаршак Арутюнян.
Комментируя разнообразные выкладки на тему членства Азербайджана в ОДКБ, бывший министр напомнил, что некогда АР был частью организации, в связи с чем Гейдар Алиев упрекнул Бориса Ельцина в том, что «мы вошли в ОДКБ чтобы решить вопрос Карабаха, а ОДКБ не содействует Азербайджану». На что Ельцин ответил, что ОДКБ действует лишь в ответ на агрессию, а вопрос Карабаха решается в соответствии с другими принципами.
«Я практически исключаю вероятность членства Азербайджана в ОДКБ. В нынешней ситуации Азербайджан не станет обращаться по такому вопросу, тем более, что есть фактор Турции, установившей контроль в азербайджанской армии. С другой стороны, Армения этого не допустит», - заключил Арутюнян.