Հայաստանի պետեկամուտների կոմիտեին 2019 թվականին հաջողվել է իրականացնել բյուջեի մուտքեր, որոնք 110 մլրդ դրամով գերազանցում են անցած տարվա ցուցանիշները։ Դա թույլ է տվել նախաձեռնել որոշակի քայլեր հին դեբետների վերադարձման ուղղությամբ։ Այս մասին խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում նոյեմբերի 4-ին, 2020 թվականի պետբյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ, ասաց պետեկամուտների կոմիտեի նախագահ Դավիթ Անանյանը՝ պատասխանելով պատգամավորների ստվերային տնտեսության եւ կոռուպցիայի վերաբերյալ հարցերին։
Դա, նրա կարծիքով, որոշակի չափով նպաստել է երկրում ստվերային տնտեսության լուրջ կրճատմանը։
Պատասխանելով կոռուպցիայի դեմ պայքարի մասին հարցին՝ Անանյանն ասաց, որ իր կողմից միամտություն կլիներ, եթե հանկարծ ասեր, որ կոռուպցիոն երեւույթներն անհետացել են ոչ միայն բուն ՊԵԿ-ում, այլեւ պետական ապարատում առհասարակ, քանի որ դրա համար ոչ մի լուրջ հիմք չկա։
«Ընդհակառակը, մենք ունենք կոռուպցիայի դրսեւորման որոշակի դեպքեր, որոնք հայտնաբերում ենք եւ, օրենքի շրջանակում, վարույթ հարուցում։ Մենք մշտապես հայտարարում ենք, որ անհաշտ պայքար ենք մղում նման երեւույթները կանխելու համար, ինչը շատ կարեւոր է։ Բայց սխալ կլիներ ասել, թե մեզ մոտ նման երեւույթներ չկան»,- ասել է գերատեսչության ղեկավարը։

In 2019, the State Revenue Committee of Armenia succeeded in implementing budget entries, which exceed last year’s indicators by AMD 110,000,000,000. This allowed the Committee to take certain steps to return old debits. This is what Head of the State Revenue Committee of Armenia Davit Ananyan said as he responded to deputies’ questions about shadow economy and corruption during a discussion on the draft of the 2020 State Budget held as part of the joint session of the standing parliamentary committees today.
According to him, this has somewhat helped seriously reduce shadow economy in the country.
In response to a question about the fight against corruption, Ananyan said he would have interfered, if he suddenly said that corruption phenomena have been eliminated not only within the State Revenue Committee, but also within the state apparatus in general since there is no serious ground for that.
“On the contrary, there are certain cases of corruption that we detect, and we institute proceedings within the scope of the law. We always declare that we are leading an irreconcilable fight to prevent such phenomena, and this is very important. However, it would be wrong to say that there are no such phenomena in Armenia,” the head of the Committee said.