Հանրային խորհուրդն անիմաստ կառույց է: Այս մասին այսօր` նոյեմբերի 4-ին, լրագրողների հետ զրույցում «Իմ քայլը» խմբակցության նիստից հետո ասաց ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանը՝ նշելով, որ նիստին քննարկվել է նաև Հանրային խորհրդի հարցը:
«Ես ներողություն եմ խնդրում, գուցե սուր բառի համար, բայց ես համարում եմ, որ դա անիմաստ կառույց է, ոչ թե նրա համար, որ ես եմ այդպես ասում, այլ, տեսնելով այդ կառույցի գործունեությունը: Չգիտեմ՝ կա՞ մի լրագրող, ով կնշի հիմա մի քանի գործողություն, որ այդ կառույցը արել է և ՀՀ հանրային կյանքում դա նշանակություն է ունեցել»,- ասաց նա:
Հարցին, թե այդ դեպքում ինչու Հանրային խորհրդի նախագահ Վազգեն Մանուկյանը իշխանափոխությունից հետո շարունակում է պաշտոնավարել, Սիմոնյանն ասաց, որ չի կարող պատասխանել այդ հարցին. «Մեծ հաշվով՝ համարում եմ, որ այդ կառույցն անելիք չունի: Երբ նայում ես այդ կառույցի պատմությունը, հասկանում ես, որ այդ կառույցը որևէ պտուղ չի տվել»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով Վազգեն Մանուկյանի հրաժարականին` Ալեն Սիմոնյանն ասաց, որ նախ չի հասկանում, թե ինչու այդքան քննադատություններից հետո Մանուկյանը նման որոշում չի կայացնում, եթե իրեն տեսնում է քաղաքական դաշտում:

The Public Council is a nonsensical organization. This is what Deputy Speaker of the National Assembly Alen Simonyan said after the session held by the “My Step” faction, stating that the issue of the Public Council was also discussed during the session.
“I apologize for the strong word that I have to use, but I believe the Public Council is a nonsensical organization, and I say this because I see what this Public Council is actually doing. I don’t know if there is any journalist, who can mention significant activities of the Public Council,” he said.
Touching upon the resignation of President of the Public Council Vazgen Manukyan, Alen Simonyan said he doesn’t understand why Manukyan isn’t making the decision to resign after so much criticism, if he sees himself in the political field.