«Լիդիան ինթերնեյշնլը» արձագանքել է Ընկերության՝ Դարբ գետից ջրօգտագործման թույլտվության դիմումի հետ կապված Շրջակա միջավայրի նախարարության որոշմանը:
2019թ. հուլիսի 4-ին Ընկերությունը դիմել էր Նախարարությանը՝ Դարբ գետից 43.5 լիտր/վայրկյան ջրօգտագործման թույլտվություն ստանալու համար: Սեպտեմբերի 9-ին նախարարությունը հետաձգել էր թույլտվությունը եւ տրամադրել մի շարք դիտողություններ, այդ թվում՝ պահանջվող 43.5 լ/վ ծավալը վերանայելու անհրաժեշտության մասին՝ Դարբում սեզոնի երեք ամսվա ընթացքում ջրի անբավարար քանակի պատճառով:
Սեպտեմբերի 26-ին Ընկերությունը գրավոր պատասխանել էր Նախարարությանը՝ վերանայելով թույլտվության դիմումը եւ դիմելով 40 լ/վ ջրօգտագործման թույլտվության համար, ինչպես խորհուրդ էին տվել Նախարարության պաշտոնյաները՝ Ընկերության հետ քննարկումների ժամանակ:
Հոկտեմբերի 31-ին Ընկերությունը ստացավ Շրջակա միջավայրի նախարարի կողմից հոկտեմբերի 25-ին ստորագրված ջրօգտագործման թույլտվության դիմումի մերժումը:
«Լիդիանի» իրավախորհրդատուները մեկնաբանում են, որ Հայաստանի օրենսդրության համաձայն, եթե Նախարարությունը որոշում չի տրամադրել 50 աշխատանքային օրվա ընթացքում, ապա դիմումը համարվում է բավարարված, եւ Ընկերությունը կարող է օգտվել համապատասխան իրավունքից: Իրավախորհրդատուները նաեւ պարզաբանել են, որ նույնիսկ հաշվի առնելով Նախարարության կողմից Ընկերության դիմումի հետաձգումը, Նախարարությունը, միեւնույն է, գերազանցել է օրենքով սահմանված 50 օրը, եւ Ընկերությունը կարող է համարել, որ ունի Դարբից ջրօգտագործման թույլտվությունը՝ իր դիմումի համապատասխան:
Ընկերությունը ծրագրում է դիմել Վարչական դատարան՝ պահանջելով պարտավորեցնել Նախարարությանը տրամադրել «Լիդիանին» ջրօգտագործման թույլտվության տպագիր օրինակ, որի իրավունքը Ընկերությունն ունի՝ համաձայն ՀՀ օրենսդրության:
«Լիդիանի» նախագահի եւ գլխավոր գործադիր տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Էդվարդ Սելլերսը այս առիթով ասել է, – «Ցավալի է, որ «Լիդիանը» պետք է դարձյալ դիմի դատական մարմիններին՝ ակնկալելով, որ դատարանը կանխի Ամուլսարի ծրագիրն իրականացնելու «Լիդիանի» իրավունքի խախտման ապօրինի փորձերը: Անցյալ ամիս Վարչական դատարանը պարզեց, որ ՀՀ Կառավարության նախկին պաշտոնյան ապօրինի կերպով փորձում էր զրկել Ընկերությանը Ամուլսարի ծրագիրն իրականացելու իրավունքից: Այժմ, կարծես, արդեն գործող նախարարն է ապօրինի գործողություններով խոչընդոտում Ընկերությանը՝ իրականացնել Ամուլսարի ծրագիրը:
2019թ. օգոսոտսի 19-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հրապարակավ ընդունեց, որ չկա ոչ մի իրավական հիմք, որի հիման վրա ՀՀ կառավարությունը կարող էր մերժել «Լիդիանի» Ամուլսարի ծրագիրն իրագործելու իրավունքը եւ որ երկրի շահերից է բխում թույլ տալ, որ ծրագիրն իրագործվի:

Lydian International said in a statement that it planned to appeal to the Administrative Court.
The statement came after the decision of Armenian environment’s ministry related to its appeal regarding the use of the Darb River waters.
According to the statement, on July 4, 2019, the company asked the environment’s ministry to issue a permit for the use of water from the Darb River in the amount of 43.5 liters of water per second.
The Ministry postponed the issuance of permits on September 9, while making a number of comments, including the need to review the required volume of 43.5 l / s due to insufficient water in the river for three months of the season. The company responded to the ministry on September 26, proposing a 40 l / s water use option, as agency officials advised during discussions with company representatives.
However, Lydian International was denied permission for water use on October 31. According to Lydian legal advisors, proceeding from legislation of Armenia, if the ministry does not provide a solution within 50 working days, then the application is considered satisfied and the company can exercise the corresponding right.
According to them, the time for consideration of the company’s application by the ministry exceeded 50 days prescribed by law, and the company can assume that it has a permit for water use from the Darb River, in accordance with its application. The company plans to appeal to the Administrative Court with a request to oblige the ministry to provide Lydian with a written permission for water use, to which it is entitled in accordance with the Armenian legislation.
Thus, Lydian acting President and CEO, Eddie Sellers, said they will have to turn to the courts again, expecting the court to prevent an illegal attempt to violate the company’s rights to implement the Amulsar program.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan publicly acknowledged on August 19, 2019 that there was no legal basis based on which the Armenian Government could deny the right to implement the Amulsar program, and that permission to implement the program was based on the interests of the country, he added wondering when will the Prime Minister fulfill his promise to ensure the rule of law?