Նոյեմբերի 6-ին Գյումրիի «Սեւ բերդ» ամրոցում մեկնարկել է Հայաստանի Ազգային ժողովի եւ Ռուսաստանի Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 32-րդ նիստը, հաղորդում է NEWS.am-ի թղթակիցը:
Նիստին մասնակցում են երկու երկրների խորհրդարանականները, ինչպես նաեւ Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը:
Բացման խոսքով հանդես եկավ «Իմ քայլի» պատգամավոր, ԱԺ փոխխոսնակ Ալեն Սիմոնյանը: «Մեր երկրների դաշնակցային եւ գործընկերային հարաբերությունները հիմնված են բարեկամության դարավոր ավանդույթների, եղբայրության սերտ կապերի, վստահության, փոխգործակցության, աջակցության վրա, եւ համապատասխանում են մեր երկու ժողովուրդների արմատական շահերին»,- նշեց Սիմոնյանը: Փոխխոսնակը վստահեցրեց, որ երկկողմ միջպետական քաղաքական հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա:
Իր հերթին, Դաշնային Խորհրդի փոխնախագահ Յուրի Վորոբյովը նշեց, որ օրակարգում մի քանի հարց կա, որոնք քննարկման կարիք ունեն: «Դրանցից մեկը նվիրված է ԵՏՄ շրջանակում ազգային օրենսդրությունների ներդաշնակեցման եւ սինքրոնացման հարցով հայ եւ ռուս խորհրդարանականների ջանքերի կոորդինացմանը: Ցանկանում եմ նշել, որ մենք դրական ենք գնահատում ԵՏՄ-ի շրջանակում մեր գործընկերների հետ փոխգործակցության մակարդակը, ողջունում ենք նրանց կառուցողական մոտեցումը Խորհրդի օրակարգի ակտուալ հարցերի լուծման նկատմամբ»,- ասաց Վորոբյովը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը 2019 թվականին հաջողությամբ նախագահել է ԵՏՄ մարմիններում եւ իր էական ավանդը ներդրել այդ ինտեգրացիոն միությունում։ Միեւնույն ժամանակ, ինչպես նշեց Դաշնության խորհրդի փոխնախագահը, եվրասիական նախագծի գոյության ընթացքում եւ Եվրասիական տնտեսական միության մասին պայմանագրի ստորագրումից հետո լավ արդյունքներ են ձեռք բերվել։ «Բարելավվում են հիմնական մակրոտնտեսական ցուցանիշները։ 2018 թվականին ԵՏՄ ՀՆԱ-ն ավելացել է 2,5 տոկոսով, այդ թվում Հայաստանում՝ 5,2, իսկ Ռուսաստանում՝ 2,3 տոկոսով։ Երկրների միջեւ ապրանքաշրջանառությունն ավելացել է 18,8 տոկոսով, իսկ անդամ պետությունների փոխադարձ առեւտրի ծավալը՝ 9,2 տոկոսով՝ հասնելով 60 մլրդ ԱՄՆ դոլարի։ Միության ցուցանիշները բարելավվում են նաեւ հեղինակավոր միջազգային վարկանիշներում։ Անցած տարվա տվյալներով՝ Համաշխարհային բանկի «Doing Business» վարկանիշում ԵՏՄ-ն զբաղեցրել է 31-րդ տեղը 190 տնտեսությունների շարքում։ Եվրասիական տնտեսական ինտեգրման հաջողությանն, անշուշտ, նպաստում է անդամ պետությունների համատեղ աշխատանքն իրավական ոլորտում»,- նշեց Յուրի Վորոբյովը։

The 32nd meeting of the Inter-Parliamentary Commission on Cooperation between the Armenian parliament and Russian Federal Assembly is being held in Gyumri Wednesday at the ancient Sev Berd fortress (Black Fortress).
The meeting is attended by parliamentarians of the two countries, as well as the Russian ambassador Sergei Kopyrkin.
Armenian parliament’s deputy speaker Alen Simonyan delivered the opening speech.
"The allied and partnership relations of our countries are based on centuries-old traditions of friendship, close bonds of brotherhood, trust, interaction, support, and meet the fundamental interests of our peoples," he said.
Russian Federation Council Deputy Speaker Yuri Vorobyov, in his turn, noted that the agenda of today's meeting includes several issues that need to be addressed.
"The first of them is dedicated to coordinating the efforts of the Armenian and Russian parliamentarians to harmonize and synchronize national legislations within the Eurasian Economic Union," he said adding that Armenia successfully chaired the Eurasian Union bodies in 2019 and made a significant contribution to this integration association.
According to him, good results have been achieved since the existence of the Eurasian project.
“The basic macroeconomic indicators are improving. GDP in the Eurasian Union increased by 2.5% in 2018, including in Armenia by 5.2%, and in Russia by 2.3%. Commodity turnover between the countries grew by 18.8%, and the volume of mutual trade of member states - by 9.2% and reached $ 60 billion. The Union’s positions are also improving in authoritative international ratings. The Eurasian Union ranked 31st out of 190 economies in the Doing Business World Bank ranking. The success of Eurasian economic integration is facilitated by the joint work of member states in the legal sphere,” he noted.