Ռուսաստանը հսկայական աջակցություն է ցուցաբերում Հայաստանին ռազմական ոլորտում։ Այս մասին Գյումրիում լրագրողների հետ զրույցում ասել է կառավարող «Իմ քայլը» դաշինքից ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանը՝ պատասխանելով լրագրողների՝ Ադրբեջանին ռուսական զենք վաճառելու մասին հարցին։
Ամփոփելով Գյումրիում անցկացված հայ-ռուսական միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նիստի արդյունքները՝ Սիմոնյանը նշեց, որ ոչ ՀԱՊԿ անդամ երրորդ երկրներին զենքի վաճառքի հարցը հայ եւ ռուսաստանցի պատգամավորների կողմից չի դիտարկվել։ Նրա կարծիքով՝ դա ավելի շատ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության քննարկման թեմա է՝ հավաքական անվտանգության վերաբերյալ։
«Ես ձեզ հավաստիացնում եմ, որ այդ հարցը գտնվում է մեր ուշադրության կենտրոնում։ Մենք միշտ քննարկում ենք այն մեր ռուսաստանցի գործընկերների հետ։ Միաժամանակ, մենք պետք է հաշվի առնենք նաեւ, որ շնորհիվ մեր ռուսաստանցի գործընկերների, շնորհիվ Ռուսաստանի Դաշնության նաեւ հսկայական աջակցություն ենք ստանում այդ ոլորտում, եւ, բնականաբար, հարցը պետք է դիտարկվի նաեւ այս ասպեկտով»,- ասել է Ալեն Սիմոնյանը։

Россия оказывает огромную поддержку Армении в военной сфере. Об этом в Гюмри в беседе с журналистами 6 ноября заявил вице-спикер парламента Армении от правящего блока «Мой шаг» Ален Симонян, отвечая на вопрос журналистов о продаже российского оружия Азербайджану.
Подводя итоги прошедшего в Гюмри заседания армяно-российской межпарламентской комиссии, Симонян отметил, что вопрос продажи оружия третьим странам – не членам ОДКБ, армянскими и российскими депутатами не рассматривался. По его мнению, это больше тема для обсуждения в Парламентской ассамблее Организации Договора о коллективной безопасности.
«Я вас уверяю, что этот вопрос находится в центре нашего внимания. Мы всегда обсуждаем его с нашими российскими коллегами. Одновременно мы должны учитывать и то, что благодаря нашим российским коллегам, благодаря Российской Федерации мы также получаем громадную поддержку в этой сфере, и, естественно, вопрос должен рассматриваться также в этом аспекте», - сказал Ален Симонян.