Ռուսաստանը հսկայական աջակցություն է ցուցաբերում Հայաստանին ռազմական ոլորտում։ Այս մասին Գյումրիում լրագրողների հետ զրույցում ասել է կառավարող «Իմ քայլը» դաշինքից ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանը՝ պատասխանելով լրագրողների՝ Ադրբեջանին ռուսական զենք վաճառելու մասին հարցին։
Ամփոփելով Գյումրիում անցկացված հայ-ռուսական միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նիստի արդյունքները՝ Սիմոնյանը նշեց, որ ոչ ՀԱՊԿ անդամ երրորդ երկրներին զենքի վաճառքի հարցը հայ եւ ռուսաստանցի պատգամավորների կողմից չի դիտարկվել։ Նրա կարծիքով՝ դա ավելի շատ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության քննարկման թեմա է՝ հավաքական անվտանգության վերաբերյալ։
«Ես ձեզ հավաստիացնում եմ, որ այդ հարցը գտնվում է մեր ուշադրության կենտրոնում։ Մենք միշտ քննարկում ենք այն մեր ռուսաստանցի գործընկերների հետ։ Միաժամանակ, մենք պետք է հաշվի առնենք նաեւ, որ շնորհիվ մեր ռուսաստանցի գործընկերների, շնորհիվ Ռուսաստանի Դաշնության նաեւ հսկայական աջակցություն ենք ստանում այդ ոլորտում, եւ, բնականաբար, հարցը պետք է դիտարկվի նաեւ այս ասպեկտով»,- ասել է Ալեն Սիմոնյանը։

Russia provides tremendous military aid to Armenia. This is what Vice-President of the National Assembly of Armenia Alen Simonyan (My Step Alliance) told journalists in Gyumri, responding to journalists’ questions about the sale of Russian weapons to Azerbaijan.
Summing up the results of the session of the Russian-Armenian inter-parliamentary committee in Gyumri, Simonyan stated that the Russian and Armenian deputies didn’t discuss the sale of weapons to third countries that are not members of the Collective Security Treaty Organization. According to him, this is more of a topic related to collective security and a topic for the Organization to discuss.
“I assure you that the issue is in the Armenian government’s focus. We always discuss the matter with our Russian colleagues. We also need to take into consideration the fact that, thanks to our Russian colleagues and the Russian Federation, Armenia receives tremendous military aid,” Alen Simonyan said.