Հայաստանում բնական պաշարները շահագործում են վայրի մեթոդներով: Այդ մասին հայտարարել է ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը` «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի կազմակերպած «Հարյուր հարց եւ պատասխան» շարքի քննարկման ընթացքում:
Պատասխանելով հարցին, թե ինչո՞ւ են շատ հայեր հեռանում երկրից ավելի լավ կյանքի ակնկալիքով, եւ արդյոք վտանգ չի տեսնում, որ Հայաստանը կարող է դառնալ Ռուսաստանի կազմում որպես գուբերնիա, պատգամավորն արձանագրել է Հայաստանի խորացող կախվածությունը: Մեկնաբանելով երկրի սոցիալական վիճակը` Վահան Հովհաննիսյանը հայտարարել է, թե ՀՅԴ ներկայացուցիչները բազմիցս հանդես են եկել առաջարկներով` միտված բնակչության չունեւոր խավերի սոցիալ-տնտեսական վիճակի բարելավմանը: «Մեզ պատասխանում են, որ փող չկա, իսկ մենք ասում ենք, որ կա»,- նշել է պատգամավորը:
Նրա խոսքով, խոսքը ոչ միայն բնական պաշարների վայրի շահագործման մասին է, այլեւ հարկերից խուսափելու: Բացի այդ, իրավիճակը բարելավելուն միտված օրենքները խորհրդարանում դատապարտված են ձախողման, քանի որ այնտեղ ներկայացված շահագրգիռ անձինք պարզապես կձախողեն դրանք: Որպես հետեւանք` «ամբողջ աշխարհը դուրս է եկել ճգնաժամից», բացի Հայաստանից:
Հարցին, թե ինչ է անում 120-ամյա ՀՅԴ-ն, Վահան Հովհաննիսյանը կոչ է արել ծանոթանալ իրենց ծրագրին: Ըստ Հովհաննիսյանի` իրավիճակի մեղավորը բոլորն են: «Մենք ինչ-որ գերուժի ենք սպասում, որը կլուծի բոլոր խնդիրները, իսկ մենք կհետեւենք հեռուստացույցով»,- նկատել է Վահան Հովհաննիսյանը:

В Армении практикуются дикие методы эксплуатации природных ресурсов. Об этом заявил глава фракции АРФ Дашнакцутюн Ваан Ованнисян в ходе организованных фондом «Сивилитас» 6 апреля обсуждений из цикла «Сто вопросов и ответов»
Отвечая на вопрос о том, что многие армяне уезжают из страны в поисках лучшей доли, и не видит ли он опасности вхождения Армении в состав России в качестве губернии, депутат констатировал усугубляющуюся зависимость Армении. Комментируя социальное положение в стране, Ваан Ованнисян заявил, что представители АРФД неоднократно выступали с предложениями, направленными на улучшение социально-экономического положения неимущих слоев населения. «Нам в ответ говорят – денег нет. А мы говорим – есть», - заявил депутат.
По его словам, речь не только о диких методах эксплуатации природных ресурсов, но и уклонении от уплаты налогов. Плюс к этому, законы, призванные улучшить ситуацию, в парламенте обречены, поскольку представленные там заинтересованные лица попросту их провалят. Как следствие подобного отношения – весь мир «вышел из кризиса», за исключением Армении.
Отвечая на вопрос о том, что же делает АРФД, партия со 120-летней историей, Ваан Ованнисян предложил ознакомиться с ее программой. «Программа есть, она не представляет тайны, неоднократно публиковалась. Но программу невозможно реализовать в одиночку», - отметил Ваан Ованнисян. По его словам, вина за сложившуюся ситуацию лежит на всех. «Мы ждем какой-то сверхсилы, которая решит все проблемы, а мы будем наблюдать за происходящим по телевизору», - заметил Ваан Ованнисян.