Առողջապահության նախարարությունը մտադիր է գիշերային մշտադիտարկումներ իրականացնել Շիրակի մարզի բուժհիմանարկներում, որպեսզի տեսնեն, թե ինչով են զբաղված բուժաշխատողները գիշերային ժամերին: Այս մասին այսօր` ապրիլի 6-ին  Գյումրի կատարած այցելության ժամանակ հայտարարել է Հայաստանի առողջապահության նախարար Հարություն Քուշկյանը:
«Նման ստուգումներ արդեն եղել են Գյումրիի բուժհաստատություններում: Ես էլ հաճախակի եմ լինելու մանկական հիվանդանոցներում»,-ասել է նախարարը:Նա այցելել է նաեւ Գյումրիի Ավստրիական մանկական հիվանդանոց, զրուցել մինչեւ 7 տարեկան հիվանդների ծնողների հետ ու փորձել տեղեկանալ գործո՞ւմ է արդյոք առողջության հավաստագրերի ծրագիրը, արդյոք Գյումրիում մինչեւ 7 տարեկանները բուժվո՞ւմ են անվճար»:
Սա պետության ղեկավարի ծրագիրն է, այն բուժհիմնարկները, որտեղ կհամարձակվեն խախտել այս որոշումն ու գումար կամ մաղարիչ պահանջեն, խստագույնս կպատժվեն»,-ասել է նախարարն ու մեկ-մեկ մտել բոլոր հիվանդասենյակները` զրուցելու հիվանդ երեխաների ծնողների հետ: Վերջում նախարարն գոհունակություն է հայտնել Գյումրիի Մանկական Ավստրիական հիվանդանոցից:

Министерство здравоохранения Армении намерено проводить мониторинг в медицинских учреждениях Ширакской области Армении ночью с целью выяснить, чем же занимается ночью медицинский персонал. Об этом сегодня, 6 апреля, во время своего визита в Гюмри заявил министр здравоохранения Армении Арутюн Кушкян.
«Такие проверки уже были проведены в медучреждениях Гюмри. Я же частенько буду наведываться в детские больницы», - сказал министр.
Он также посетил Австрийскую детскую больницу Гюмри, побеседовал с родными больных до 7 лет и попытался узнать, действуют ли программы, по которым дети до 7 лет в Гюмри лечатся бесплатно.
«Это программа главы государства, те медучреждения, в которых посмеют нарушить это требование и потребовать плату, будут строго наказаны», - сказал министр и обошел все палаты, чтобы побеседовать с родителями больных детей. В заключении министр отметил, что доволен Австрийской детской больницей Гюмри.