Գյումրիի բժշկական կենտրոնի մասնաշենքը, որի շինարարությունը մեկնարկել է մեկ ամիս առաջ, նախագծված է թերություններով ու բացթողումներով, չի համապատասխանում պահաջված չափանիշներին եւ ամբողջովին պետք է փոփոխության ենթարկել: Այսօր` ապրիլի 6-ին Գյումրի այցելության ժամանակ հայտարարել է ՀՀ առողջապահության նախարար Հարություն Քուշկյանը, ով ավելի քան մեկ ժամ ծանոթացել է հիվանդանոցի նախագծին: Նախարարը հանձնարարել է վերանայել ու փոփոխել հիվանդանոցի նախագիծը:
«Ամբողջությամբ պետք է փոխել նախագիծը, այն չի համապատասխանում որակի պահանջված չափանիշներին: Բացի այդ մինչեւ 2012 թ-ի մայիս չենք հասցնի այս նախագծով ավարտել անգամ դրսի`քարային աշխատանքները, բա ներքին հարդարումը…»,-ասել է Քուշկյանը:
Գյումրիի բժշկական կենտրոնի շինարարությունն արդեն մեկ ամիս է, ինչ մեկնարկել է, հիմքերի փորման աշխատանքներն ավարտվել են, քարային աշխատանքներ են իրականացվում: Կառուցվում է 300 մահճակալ հզորությամբ բազմաֆունկցիոնալ հիվանդանոց ` Համաշխարհային բանկի վարկային միջոցների հաշվին:
Նախարարն այսօր նաեւ մտադրություն է հայտնել նորակառույց հիվանդանոցին կից գործող մանկական հիվանդանոցի որոշ ծառայություններ` խոհանոց, լվացքատուն, կաթսայատուն մեկտեղել երկու հիվանդանոցների համար: «Այս կերպ մենք զգալի ֆինանասներ կխնայենք»,-ասել է Հարություն Քուշկյանը:

Корпус медицинского центра Гюмри, строительство которого стартовало месяц назад, спроектирован с дефектами и упущениями, не соответствует требуемым критериям и должен быть полностью изменен. Об этом сегодня, 6 апреля, во время своего визита в Гюмри заявил министр здравоохранения Арутюн Кушкян, который изучал проект более часа. Министр поручил пересмотреть и внести изменения в проект больницы.
«Его нужно полностью изменить, он спроектирован с дефектами, упущениями и не соответствует требуемым критериям. Кроме того, до мая 2012 г. по этому проекту мы не успеем завершить даже внешние каменные работы, не говоря уж о работах по внутренней оттделке», - сказал Кушкян.
Строительство медицинского центра Гюмри началось около месяца назад, завершены работы по кладке фундамента, ведутся каменные работы. Строится многофункциональная больница мощностью в 300 коек – все за счет кредитных средств Всемирного банка.
Министр сегодня также выразил намерение о совмещении некоторых услуг, таких как кухня, прачечная, столовая и так далее, совмещать с действующей рядом детской больницей. «Таким образом, мы сэкономим значительные средства», - заявил Арутюн Кушкян.