Հայաստանում մեկնարկել է Robotex Armenia միջազգային մրցույթը: Մրցույթն անցնում է «Խելացի քաղաք» կարգախոսի ներքո:
Մրցույթը բացելով՝ Ucom ընկերության համահիմնադիր եւ գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը մասնակիցներին հաջողություն մաղթեց: «Ես կցանկանայի, որ այսօր մենք բոլորս հետաքրքիր լուծումների ականատեսը դառնանք»,- հայտարարեց նա: Եսայանը նշեց, որ այսօր ամբողջ աշխարհում կան Խելացի քաղաքների մեծ թվով մոդելներ, սակայն միասնական մոդել եւ միասնական լուծումներ չկան, որոնք կիրառելի կլինեին բոլորի համար: Հենց այս պատճառով մրցույթի թեման ընտրելիս «Խելացի քաղաքի» մոդելն ընտրվեց:
Robotex մրցույթի ներկայացուցիչ Կառլ-Թանել Պաեսը, մասնակիցներին հաջողություն մաղթելով, հույս հայտնեց, որ մասնակցող բոլոր թիմերը հետագայում իրենց ավանդը կբերեն տեղեկատվական տեխնոլոգիաների եւ ինժեներական գործի զարգացման մեջ:
Մրցույթը կանցկացվի երեք փուլով, երկրորդ փուլում կհայտնվեն 31 թիմից միայն 16-ը, դե իսկ եզրափակիչում կհանդիպեն 2 ուժեղագույն թիմերը: Մրցակիցների գնահատման ժամանակ հաշվի կառնվեն խնդիրների կատարման արագությունն ու որակը: Երիտասարդ մասնակիցների կառուցած ինքնավար ռոբոտները պետք է քաղաքը մաքրեն աղբից, մարեն հրդեհը, անցնեն կամուրջը, ճիշտ տեղում կայանեն՝ ամբողջ ընթացքի ժամանակ արձագանքելով լուսակիրների ազդանշաններին: Յուրաքանչյուր կատարված խնդրի համար կհաշվարկվի 2-ից մինչեւ 25 միավոր՝ կախված բարդությունից:
Չնայած մինչեւ մասնակցությունը մեծ թվով հայտերին, մրցույթին թույլ են տվել միայն 31 թիմի 4 երկրներից՝ Հայաստանից, Վրաստանից, Եթովպիայից եւ Բոսնիա-Հերցեգովինայից: Նախապես նախատեսված էր նաեւ Մադագասկարից թիմի մասնակցությունը, որը, սակայն, տեխնիկական պատճառներով չի կարողացել Հայաստան գալ:

В Армении стартовал международный конкурс Robotex Armenia. Конкурс проходит под слоганом «Умный город».
Открывая конкурс, соучредитель и генеральный директор компании Ucom Айк Есаян пожелал участникам удачи. «Я хотел бы, чтобы сегодня мы все стали свидетелями интересных решений», - заявил он.  Есаян отметил, что сегодня по всему миру существует множество моделей Умных городов, однако единой модели и единого решения, которые были бы приемлемы для всех. Именно по этой причине, при выборе темы конкурса была избрана именно модель «Умного города».
Представитель конкурса Robotex Карл-Танел Паес, пожелав удачи участникам, выразил надежду на то, что все команды-участники впоследствии внесут свой вклад в развитие информационных технологий и инженерного дела.
Конкурс будет проходить три в три тура, во втором туре окажутся только 16 из 31 команды, ну а в финале встретятся две сильнейшие команды. При оценке конкурсантов будет учитываться скорость и качество выполнения заданий. Построенные молодыми участникам автономные роботы должны будут очистить город от мусора, потушить пожар, перейти мост, припарковаться в правильном месте, в течении всего движения, реагируя на сигналы светофоров.  За каждое выполненное задание будет начисляться от 2 до 25 баллов, в зависимости от сложности.
Невзирая на большое количество заявок до участия в конкурсе была допущена только 31 команда из четырех стран — Армении, Грузии, Эфиопии и Боснии и Герцеговины.  Изначально планировалось также участие команд из Мадагаскара, которые, однако, не смогли приехать в Армению по техническим причинам.