Փաստորեն Փաշինյանի մանիպուլյատիվ արվեստը տարածվում է նաեւ արտաքին քաղաքականության վրա։ Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը:
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Նախկինում խոսելով Արցախյան խնդրի կարգավորման մասին, Փաշինյանն առաջարկում էր 3 ժողովուրդների համար ընդունելի լինելու սկզբունքը, ինչը շատ բուռն քննադատության արժանացավ Հայաստանի ներսում։
Եւ ահա այսօր Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Լավրովին նա փաստացի ասել է 3 կողմերի համար ընդունելի լուծման մասին։
Առաջին հայացքից սա չնչին տարբերություն է, սակայն իրականում խորքային մեծ իմաստ ունի։
Եթե առաջին տարբերակը մաքուր եւ վտանգավոր պոպուլիզմ էր, ապա երկրորդը՝ բանակցային գործընթացի սկզբմավորումից մինչ այսօր գոյություն ունեցող բանակցային տրամաբանություն։
Շնորհակալ ենք ՌԴ ԱԳ նախարարին այս բացահայտման համար։ Նաեւ այն բանի համար, որ ի տարբերություն Հայաստանի այսօրվա ղեկավարների՝ բարձրաձայնեց Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի մասին։
Լավրովի խոսքերից պարզ դարձավ նաեւ, որ բանակցային սեղանին մեր օրոք բանաձեւված սկզբունքներն են, ինչքան էլ Փաշինյանը հայտարարի սեփական կետից գործընթացը շարունակելու մասին։
Ինչ վերաբերում է Արցախը բանակցային սեղան վերադարձնելու առաջարկությանը, ապա, ավաղ, այն փաստացի գերակա չի դիտվում ռուսական կողմի համար։

In fact, PM Pashinyan's manipulative art also extends to foreign policy. Former ruling Republican Party of Armenia (RPA) Vice President Armen Ashotyan wrote this on his Facebook page.
"In the past, speaking about the settlement of the Artsakh problem, Pashinyan was suggesting the principle of being acceptable to the three peoples," Ashotyan also wrote. “And today he actually told Russian Foreign Minister Lavrov about an acceptable solution for the three sides.
At first glance, this is a slight difference; but in reality, it has a profound meaning.
If the first option was pure and dangerous populism, then the second - the negotiation logic that has existed since the beginning of the negotiation process.
We thank the Russian Foreign Minister for this revelation. Also, for because, unlike today's Armenian leaders, he voiced the right of the people of Artsakh to self-determination.
Lavrov's words also made it clear that the principles that were formulated in our day are at the negotiating table (...).
As for the proposal to return Artsakh to the negotiating table, it is unfortunately not considered a priority for the Russian side."